Domuzları Klasik Müzik Çalarak Besleyen Robota Büyük İlgi

COVID 19 pandemisi sebebiyle çiftlik sahipleri maliyetleri düşürmeye çalışırken, domuzları beslerken onlara klasik müzik çalan Brezilyalı robota talep hızla arttı.

Robotu satan özel bir şirket olan Roboagro Reuters’e yaptığı açıklamada taleplerin %400 artarak ayda 60 robot satışı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Robotun doğrusal yemleme mekanizması sayesinde bölümlere ayrılmış haldeki hayvanlar her öğünde eşit miktarda yem yiyebiliyor. Robot çalıştığı süre boyunca klasik müzik çalıyor ve firmanın iddiasına göre klasik müzik hayvanların strese girmesini engelliyor.

Roboagro Direktörü Giovani Molin, robotların hem domuz çiftliklerindeki insan varlığını azalttığını hem de genel sürü yönetimini iyileştirmek için veri sağladığını belirtti.

Yem, domuz üretim maliyetlerinin %75’ini oluşturuyor ve artan talep nedeniyle tahıl fiyatlarındaki ani yükseliş söz konusuyken her kuruşun önemi büyük.

Roboagro’ya göre robotu kullanan çiftçiler domuzlara verilen yem karşılığında aldıkları verimi ve hayvanların kalitesini artırabiliyor.

Robotun kullanımı sayesinde işgücü maliyetlerini içermeyen kaba bir hesaplama ile 1.000 hayvan başına yılda 40.000 Brezilya Reali yani 7.792 dolar tasarruf etmek mümkün olabilir.   

Roboagro robotunun, tesislerinde COVID-19 salgınlarıyla boğuşan JBS SA ve BRF SA gibi büyük üreticilerin tedarikçileri de dahil olmak üzere Brezilya’daki yaklaşık 500 çiftlikte kullanıldığını belirtti.

Protein üretim devi Brezilya, domuz eti ihracatını geçen yılın ilk 10 ayında %40 oranında artırdı. Bu ticaret 1.87 milyar dolar gelir getirirken Çin’in talebinde yaklaşık %50 artış kaydedildi. 

Etiketler