Hindistan, Kripto Para Birimlerini Yasaklamak ve Kendi Resmi Dijital Para Birimi Oluşturmak için Yasa Teklif Ediyor

Reuters’ın haberine göre, Hindistan, hükümet tarafından listelenen yasama gündemine göre, bitcoin gibi özel kripto para birimlerini yasaklamak ve merkez bankasının çıkaracağı resmi bir dijital para birimi için bir taslak oluşturmak üzere bir yasa çıkarmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde alt meclisin web sitesinde yayınlanan gündemde, yasanın “Hindistan Rezerv Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin yapımı için kolaylaştırıcı bir taslak oluşturacağı” belirtildi.

Gündem, mevcut parlamento oturumunda tartışılmak üzere listelenen yasanın Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçladığını, ancak kripto para biriminin temelini oluşturan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için bazı istisnalara izin verdiğini bildirdi.

2019’un ortalarında, bir Hindistan hükümetin komitesi, tüm özel kripto para birimlerinin 10 yıla kadar hapis cezası ve dijital para birimleriyle uğraşan herkes için ağır para cezaları ile yasaklanmasını önerdi.

Bununla birlikte, komite hükümetten Hindistan Rezerv Bankası aracılığıyla banknotlar gibi işlev görmek üzere Hindistan’da hükümet destekli resmi bir dijital para biriminin piyasaya sürme üzerinde düşünmesini istedi.

RBI, nisan 2018’de finansal kurumların bitcoin gibi sanal para birimi ile uğraşan kişi veya işletmelerle tüm ilişiğini üç ay içinde kesmesini zorunlu kılmıştı. 

Ancak, Mart 2020’de, Hindistan Yüksek Mahkemesi, gelişen sektöre büyük bir darbe indiren bir merkez bankası yasağını bozarak bankaların borsalardan ve borsa tüccarlarından gelen kripto para birimi işlemlerini yönetmesine izin verdi. 

Dünya genelinde hükümetler kripto para birimlerini düzenlemenin yollarını arıyor. Ancak tüketici verilerinin kötüye kullanılması ve bunun finansal sistem üzerindeki olası etkisi hakkında endişeler dile getirilmesine rağmen, hiçbir büyük ekonomi kripto para birimlerine sahip olma konusunda kapsamlı bir yasak koymak gibi sert bir girişimde bulunmadı.

Etiketler