Visa ve Mastercard, Yasadışı Videoların Bildirimi Üzerine Pornhub ile Çalışmayı Askıya Aldı

Visa ve Mastercard, sitede yasadışı içerik tespit eden bir haber dosyasının ardından Pornhub’a yapılan ödemeleri işlemeyi durduruyor. Reuters, Mastercard’ın sitedeki yasadışı içeriğin varlığını teyit ettikten sonra Pornhub’la çalışmayı sonlandıracağını bildirdi. Visa, kendi soruşturmasının sürdüğünü, ancak ödeme işlemlerini şimdilik askıya alacağını söyledi. Bu kararlar, Pornhub sitenin içeriğini denetleme biçiminde önemli değişiklikler yaptığı sırada alındı.

Mastercard sözcüsü Seth Eisen’in, The Verge’e ilettiği sözleri şu şekilde: “Bugün, Pornhub’da kartlarımızın kullanımına son veriliyor. Son birkaç gündür yürüttüğümüz inceleme, sitelerinde yasadışı içeriği yasaklayan standartlarımızın ihlal edildiğini doğruladı. Sonuç itibarıyla, politikalarımız doğrultusunda, siteyi ağımıza bağlayan finans kuruluşlarına anlaşmayı feshetmeleri için talimat verdik. Ayrıca, uygun önlemleri almak için diğer web sitelerindeki olası yasadışı içeriği incelemeye devam ediyoruz.”

Bir sözcüsünün The Verge’e verdiği demeçle Pornhub, kesintilerin Pornhub’ın kullanıcı katkılı platform tarihindeki en kapsamlı tedbirleri uygulamaya koymasından yalnızca iki gün sonra gerçekleşmesi nedeniyle fevkalade hayal kırıklığı yarattığını ve geçim kaynağı olarak platformlarına güvenen yüz binlerce model için üzücü olduğunu belirtti.

VisaNews Twitter hesabında yer alan 10 Aralık 2020 tarihli paylaşıma göre Visa, sitedeki yasadışı faaliyet iddialarını göz önüne alarak, devam eden incelemeler tamamlanana dek Pornhub’ın anlaşmadan doğan ayrıcalıklarını askıya alıyor ve MindGeek’e hizmet veren finans kuruluşlarına Visa ağı üzerinden yapılan ödeme işlemlerini askıya almaları talimatını veriyor.

Pornhub, The New York Times’ın sitede rıza dışı pornografi, tecavüz kayıtları ve reşit olmayan kızların görüntülerinin bulunduğu haberinin ardından eleştirilerin hedefi oldu. Şirket, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerine izin verdiği iddialarını “sorumsuzca ve asılsız” olarak değerlendirdi. Ancak kısa bir süre sonra Pornhub kimliği doğrulanmamış kullanıcıların yüklemelerini yasakladı ve siteden video indirmeyi engelledi.

Ödeme işleme devleri Visa ve Mastercard, geçen haftanın başlarında, Pornhub içeriği üzerinde bağımsız incelemeler yürüttüklerini doğruladılar. The New York Times’a yaptığı açıklamada Mastercard, “Yasadışı faaliyeti belirlediğimizde, politikamız, etkili bir uyum planı uygulanmadıkça, alıcı (acquirer) bankadan ilişkiyi sonlandırmasını istemektir.” dedi. Visa, Pornhub’un ana şirketi MindGeek’in yanı sıra ilgili finans kurumlarıyla aktif olarak etkileşimde bulunduğunu söyledi. Böylece her iki şirket de harekete geçmiş oldu.

Etiketler