Danimarka Parlamentosu 2030 Yılına Kadar Yollarda 775.000 Elektrikli Arabaya Sahip Olmayı Kabul Etti

Danimarka hükümeti geçtiğimiz cuma günü, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunu %70 oranında azalatma iddialı hedefine ulaşmak için en yeni hamle olarak, 2030’a kadar Danimarka yollarında en az 775.000 elektrikli veya hibrit araç olmasını sağlayacak anlaşması üzerinde parlamentoyla uzlaştı.

Hükümet daha geniş kapsamlı bir hedef olarak 2030 yılına dek bir milyon kadar düşük veya sıfır emisyonlu aracın trafiğe çıkmasını amaçladığını da açıkladı, ancak mevcut anlaşma ilk 775.000 araç için finansmanı garanti altına alıyor.

Halihazırda 2,5 milyon aracın olduğu Danimarka’da bu sayının yalnızca küçük bir kısmı olan 20 bin elektrikli araç bulunuyor.

Yeni anlaşma kapsamında, fosil yakıtlarla çalışan araçlara uygulanan vergiler ve harçlar kademeli olarak artırılacak ve yeni arabalara uygulanan vergiler, aracın kilometresine göre vergi hesaplayan eski sistem yerine, yaydığı karbondioksit miktarına bağlı olacak.

Vergi Bakanı Morten Boedskov, “Önümüzdeki yıllarda ortalama bir elektrikli otomobil çok daha ucuz olacak” dedi.
Danimarka İklim Konseyi’nin önceki tavsiyelerine büyük ölçüde uyan plan, sera gazı salınımını 2 milyon tondan fazla azaltacak.

Hükümetin 2,5 milyar Danimarka kronu (407,62 milyon $) bütçe ayıracağı plan, 2030 yılına dek bir milyon kadar sıfır emisyonlu araca ulaşabilmek için önlemler geliştirmek üzere 2025 yılında tekrar gözden geçirilecek.

Dizel ve benzinli araçların satışını yasaklamak mevcut Avrupa Birliği kurallarına aykırı olsa da, hükümet cuma günü 11 üye ülkenin 2030 yılına dek AB genelinde fosil yakıtlı arabaları aşamalı olarak devre dışı bırakma çağrılarını yineledi.

(1 $ = 6.1332 Danimarka kronu)

Etiketler