Avrupa Birliği ve Teknoloji Devleri Arasındaki Görüşme Ertelendi

Reuters’in haberine göre Avrupa Birliği’nin dijital yöneticisi ve Alphabet, Apple, Amazon ve Facebook arasında yapılacak olan ve teknoloji devlerinin güçlerini dizginlenmesi konusunun tartışılacağı görüntülü görüşme, Avrupa Birliği sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Aralık’a ertelendi.

Dijital yönetmeliklerden sorumlu Avrupa İç Pazar Komisyonu Üyesi Thierry Breton’ın, 24 Kasım’da düzenlenmesi beklenen toplantıyı kurumsal bir anlaşma sebebiyle ertelediği belirtildi.

Toplantıda Digital Services Act (Dijital Hizmet Kanunu) ve Digital Markets Act (Dijital Pazarlar Kanunu) olarak bilinen kuralların detaylarının tartışılması planlanıyor. Breton’ın bu kanunları 9 Aralık’ta Avrupa Rekabet Kurulu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager ile sunması bekleniyor.

Microsoft, Booking.com, Expedia, Trivago ve DuckDuckGo da dahil olmak üzere 20 şirket, yapılacak görüşmeye davet edildi.

Taslak düzenlemeler, yeni yasalarla gelinmeden önce var olan yönetmeliklerin tercih edilmesi gerektiğini ve sert düzenlemelerin inovasyona zarar vereceğini savunan teknoloji şirketleri ve çevrimiçi platformlar tarafından yapılan yoğun lobi faaliyetlerinin konusu oluyor.

Etiketler