Uniqlo’dan %100 Geri Dönüştürülmüş Şişme Montlar

Şirketin yeni Re.Uniqlo girişimi eski kıyafetleri geri dönüştürerek atıklar ile baş etmeyi planlıyor.

Uniqlo’nun uygun fiyatlı şişme montları şirketin en popüler ürünlerinden biri. Peki, bu ceketler ömrünü tamamlayınca ne oluyor? Japon perakende devi için tam olarak bir hızlı moda markası demek mümkün değil ancak kıyafetlerin uygun fiyatları sebebiyle daha çabuk gözden çıkarılması doğa için büyük problem teşkil ediyor. İstenmeyen kıyafetler çöp alanlarında birikiyor ve karbon dioksit emisyonunu artırıyor.

Bu konu ile baş etmek için yola çıkan şirket, Re.Uniqlo ismini verdiği girişim ile müşterilerini eski kıyafetlerine yeniden hayat verebilecekleri yönünde cesaretlendiriyor. Re.Uniqlo girişiminin ilk ürünü, tam da kış gelmişken karşımıza çıkan geri dönüştürülmüş şişme montlar. Uniseks montlar V yakaya, elmas şeklinde dokumaya sahip ve fermuarlı ön cepten oluşuyor.

Şişme montlar geçtiğimiz Eylül ayından beri toplanan 620.000 kullanışmış ceketten üretildi. Ceketlerin tüyleri ayıklanıyor, temizleniyor ve hava destekli teknoloji ile yeniden kullanılmak üzere dolgunlaştırılıyor. Ardından Parisli Uniqlo U tasarım ekibi ve Art Direktör Christophe Lemaire tarafından tasarlanarak modaya uygun bomber ceket benzeri ceketler üretiliyor.

Üretilen koleksiyon Uniqlo’nun Sorumlu Tüy Standartları (RDS – Responsible Down Standard) kurallarına uygun. Bu sertifika hayvan sağlığını tehdit etmeyen etik yöntemler kullanan üreticilere veriliyor.

Müşterilerden kullanılmış ve hatta yıpranmış yetişkin Uniqlo şişme montlarını mağazalara getirmesi isteniyor. Getirilen eski montlar karşılığında müşterilere mağazada kullanılmak üzere 10 dolarlık hediye çeki veriliyor. Uniqlo’nun kampanyası 31 Aralık’a kadar geçerli olacak.

Etiketler