Disney+ 73 Milyon Aboneyi Geçti

Geçtiğimiz yıl bugünlerde açılan yayın servisi Disney+ Ekim başı itibariyle 73.7 milyon aboneye ulaştı.

Walt Disney Company’nin 4. çeyrek gelir raporuna göre Disney+, 3 Ekim itibarıyla 73.7 ücretli aboneye ulaştı. Şirketin bir önceki raporu 3 Ağustos’ta açıklanmış ve 60.5 milyon abonesi olduğu belirtilmişti.

Yapılan açıklama Disney’in diğer yayın hizmetlerini de içeriyor. Hulu 36.6 milyon ( 4.1 milyon Hulu+Live TV abonesi dahil), ESPN ise 10.3 milyon (geçen yıl bu sayı 3.5 milyon idi) abone olarak açıklandı.

Toplamda bakıldığında Disney’in doğrudan kullanıcı segmenti gelirleri yıldan yıla %41 büyüyerek 4.9 milyar dolar olurken 2019 Q4’te 751 milyon dolar olarak belirlenen faaliyet zararı bu yıl 580 milyon dolara geriledi. Disney azalan zararın kısmen Disney+’taki yeni görücüye çıkan hizmetlerden kaynaklanan artan maliyetlerin Hulu ve ESPN+’taki iyileşmeler tarafından karşılanması ile mümkün olduğunu belirtti.

Genel olarak bakıldığında pandeminin bazı parkların kapanmasına sebep olması ve bazılarının da düşük kapasite ile çalışmak durumunda olması nedeniyle Disney zor bir çeyrek geçirdi. Disney’in geliri 2019 Q4’te 19.1 milyar dolar iken bu dönemde 14.7 milyar dolara düştü ve hisse başına 0.39 dolar zarar kaydedildi.

CEO Bob Chapek yaptığı açıklamada, “Şirketimizin geleceği için önemli olan nokta doğrudan müşterilere hizmet ve Disney+’ın yıldönümünde dördündü çeyreğin bitimi itibarıyla ilk yıl beklentilerimizi geçerek 73 milyon ücretli aboneyi aştığımızı sizlere bildirmekten memnuniyet duyarız.” dedi.

Yatırımcı görüşmelerinde Chapek ayrıca Disney+’ın 20’den fazla ülkede yayında olduğunu ve Latin Amerika’da da çok yakında lansman yapmayı planladıklarını paylaştı.

Bu arada Disney+ ilk Marvel serisi olan Wandavision’un prömiyerini Aralık’tan 15 Ocak’a ötelediğini duyurmuştu.

Etiketler