Toyota Destekli Pony.ai 267 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Toyota Motor Corp destekli otonom araç girişimi Pony.ai, 5.3 milyar dolar değerleme ile son yatırım turunun ilk aşamasında 267 milyon dolar yatırım aldı. Pony.ai, ABD ve Çin pazarındaki varlığını destekleme hedefinde.

Veri sağlayıcısı Pitchbook’a göre şirketin 462 milyon dolarlık yatırım almasından yalnızca 8 ay sonra aldığı bu yatırım, Pony.ai ‘yin rakipleri Aurora ve Nuro’yı geçerek en değerli bağımsız otonom araç girişimlerinden biri olmasını sağladı.

Söz konusu yatırım, Tesla, Alphabet Inc’in Waymo’su ve Uber gibi global otomobil üreticileri, teknoloji firmaları, yatırımcılar ve girişimlerinin otonom araçlara para akıttığı bir dönemde geldi.

Pony.ai yaptığı açıklamada bu yatırım turuna OTPP (Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı Kurulu’na ait Öğretmenler İnovasyon Platformu) tarafından liderlik yapıldığını belirtti.

Pony.ai kurucusu ve CEO’su James Peng, “Şirket Toyota ile mobilite hizmetleri üzerine çalışacak” demekle yetinerek fazla bilgi vermedi.

Aynı zamanda Sequoia Capital China ve Pekin Kunlun Tech Co tarafından da desteklenen Fremont merkezli Pony.ai, yatırımı teknolojilerini geliştirmek ve filosunu genişletmek için kullanmayı planlıyor.

Peng’in yaptığı açıklamaya göre; Pony.ai, otonom kamyon teknolojilerini 2019’un başlarında geliştirmeye başladı.

Şirket araçlarını Fremont, Irvine ve Çin şehirleri olan Pekin ve Guangzhou’da test ediyor. Yakın zamanda Şangay’da da bir operasyon alanını kullanıma açtı.

Pony.ai, otonom Lexus spor arazi aracını ve FAW kamyonunu Çin Uluslararası İhracat Fuarı olan CIIE’de tanıtıma çıkardı. Şangay’da düzenlenen yıllık ihracat fuarı geçtiğimiz hafta başladı.

Pony.ai geçtiğimiz dönemde Çin devletine ait araç üreticisi FAW Group’tan da yatırım almış ve birlikte otonom araçlar ve kamyonlar üreteceklerini duyurmuştu.

Etiketler