Google’ın “Konuşkan” Yapay Zekası Duplex Salgından Bu Yana 3 Milyondan Fazla İşletme Listesini Güncelledi

Google, geçtiğimiz günlerde restoran rezervasyonu yaptırmak, randevu almak veya bir Google Business listesini güncellemek gibi işler için kullandığı yapay zeka teknolojisi Duplex’in durumu hakkında bir güncelleme sundu. Google, salgının başlangıcından itibaren Duplex’in işletme güncellemeleri için kullanımını sekiz ülkeye genişletti ve o zamandan beri eczaneler, restoranlar ve marketlerin de dahil olduğu işletme listelerinde 3 milyondan fazla güncelleme yaptı.

Şirket, bu güncellemelerin Haritalar ve Arama’da 20 milyardan fazla kez görüntülendiğini söylüyor.

İlk olarak 2018’de Google I/O geliştirici konferansında tanıtılan AI teknolojisi, işletmeleri arayabiliyor ve telefonu yanıtlayan kişilerle iletişim kurabiliyor. Rezervasyon ve randevu ayarlamalarında müşterilerden tarih ve saat talep edebiliyor, sorulara yanıt verebiliyor ve hatta yapay zekanın insan sesine daha fazla benzemesi için bazı sesler çıkarabiliyor. Örneğin, konuşmalarına “mm-hm” ve “hmm” gibi insan konuşmasında gözlenen doğal aralar ekleyebiliyor.

Google’ın yaptığı duyuruya göre Duplex, lansmanından itibaren bir milyondan fazla rezervasyonu tamamladı.

Şirket bunun yanında, geçtiğimiz yıl ABD’de Google Haritalar ve Arama’daki işletme bilgilerini otomatik olarak güncellemek için Duplex’i kullanmaya başladığını belirtti. Şirketin bildirdiğine göre, yapay zekanın bu kullanımı diğer faydalarının yanında işletme sahiplerini mağaza saatlerini veya paket servisi sunup sunmadıkları bilgisi gibi ayrıntıları manuel olarak güncelleme zorunluluğundan da kurtardı.

Google, geçtiğimiz yıl kullanıcıların sinema biletleri ve araba kiralama gibi işlemler için rezervasyon yapmalarına yardımcı olmak adına Duplex’i web’e taşıdı.

Google şimdi daha hızlı bir ödeme deneyimini alışveriş ve yemek siparişi gibi diğer alanlarda da sunmaya başlayacağını söylüyor. Yalnızca birkaç hafta önce, Google özellikle kurumsal telefon görüşmelerinde yaşanan beklemelerde Google Assistant’ı kullanabilmek ve telefon açıldığında kişiyi uyarabilmek için Duplex ile çalışan “Hold for Me” (“Benim için beklet”) özelliğini tanıttı.

Şirket, sinirsel konuşma tanıma ve sentezindeki gelişmeler ve Google’ın kendi yeni dil anlama modelleri sayesinde bugün Duplex aramalarının %99’unun tamamen otomatik olduğunu söylüyor.

Duplex güncellemesi, Google’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen “Search On 2020” etkinliğinde yaptığı birkaç duyurudan biriydi; şirket, şarkıları mırıldanarak arama, yazım hatalarını daha doğru belirleme, kullanıcıların arama motoruna yazdıkları sorularının cevaplarını tıkladıkları sayfada belirginleştirme, videolardaki önemli anları etiketleme gibi çeşitli gelişmeler açıkladı.

Etiketler