AirBnb Aralık Ayında Halka Açılabilir

Reuters’in Cuma günü bildirdiğine göre Airbnb, Aralık ayı için hedeflenen ilk halka arzda yaklaşık 3 milyar dolar para toplamayı hedefliyor.

Covid-19 salgınının seyahatleri küresel boyutta baltalamasıyla AirBnb’nin merakla beklenen halka arzı neredeyse gerçekleşemeyecekti. Ancak San-Fransisco merkezli AirBnb, evden çalışma uygulamalarından faydalanmak ve salgının yoğun yaşandığı yerlerden kaçmak isteyenlerin kırsal bölgelerde ev kiralamasıyla kendini beklenenden daha hızlı toparladı.

Airbnb, halka arz için ilk evraklarını  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gizlice sunarak Ağustos ayında halka arzda ilk adımı attı. Şirketin planlarına hakim ismi verilmeyen bir kişiden alıntı yapan Reuters, şirketin ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerinin ardından Kasım ayında başvurusunu kamu erişimine açık hale getirmeyi planladığını ve Aralık ayında halka arzı gerçekleştirmeyi hedeflediğini bildirdi.

Reuters, piyasa koşullarına ve özellikle seçim zamanında görülebilecek dalgalanmaya bağlı olarak zamanlamanın değişebileceğini belirtti. AirBnb bu konuda yorum yapmayı reddetti.

AirBnb’nin işlerindeki toparlanma şirketin halka açık değerlemesini de artırabilir. Reuters’ın bildirdiğine göre, şirketin değeri 30 milyar doları aşmış olabilir. Bu, Nisan ayında salgının yarattığı sorunlar nedeniyle yatırımcılardan 2 milyar dolar borç alırken 18 milyar dolar değer biçilen AirBnb için önemli bir artış olacak.

Etiketler