Yandex, Online Banka Tinkoff ile 5.5 Milyar Dolarlık Bir Anlaşma Yapıyor

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olan Yandex, 5.5 milyar dolarlık anlaşmayla Rusya merkezli yeni nesil bir banka (neobank) olan  Tinkoff’u satın almaya hazırlanıyor.

Tinkoff, geçtiğimiz günlerde Londra borsasına yaptığı açıklamada, iki tarafın önerilen devir konusunda “prensipte bir anlaşmaya vardıklarını” söyledi.

Yandex, bu satın alım için hisse başına 27,64 doları ödeyecek – bu fiyat, Tinkoff’un hissesinin Salı günkü kapanış fiyatı üzerinden %6’lık bir prime tekabül ediyor.

Yandex, yaptığı ayrı bir açıklamada, anlaşmanın “Tinkoff’un hisse senedine dayalı sermayesinin %100’ünü” kapsayacağını söyledi.

Nasdaq borsasında listelenen Yandex hisseleri haberlerin ardından %3.5 arttı.

Her iki şirketin de hisse fiyatları Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana yükselişte ve iki şirket de son haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

“Rusya’nın Google’ı” olarak adlandırılan teknoloji devi Yandex, kısa bir süre önce ülkenin en büyük bankası olan kamu bankası Sberbank ile finans hizmetlerindeki ortak girişimini sona erdirdi. Bu ortaklığın bitirilmesi Yandex’i bu alandaki alternatif iş kollarına bakmaya itti ve ortaklığın bitirilmesinin ardından üst düzey yöneticileri, finans sektörüne girme olasılığı ve potansiyeli hakkında defalarca konuştular.

Tinkoff, kurucusu oligark Tinkov’un adını almış olan Rusya’nın en büyük online bankası. Son yıllarda hızla büyüyen Tinkoff’un karı 2019’da ikiye katlanarak 36 milyar rubleye (bu miktar o dönemde yaklaşık 570 milyar dolara tekabül ediyordu) ulaştı.

Yandex, 2019’da 180 milyon dolarlık kar açıklayarak 2.8 milyar dolarlık gelire ulaştı; bu gelirin büyük bir kısmı şirketin Rusya pazarında hakim olduğu epey karlı arama işinden geldi. Rusya’da çevrimiçi reklamcılık için harcanan her iki rubleden birinden fazlası Yandex aracılığı ile harcanıyor. Yandex aynı zamanda, Rusya’nın önde gelen araç çağırma hizmeti olan Yandex Taxi’nin yanı sıra yemek dağıtımı, araba paylaşımı ve sürücüsüz araç alanlarındaki hızla büyüyen girişimlerini de sürdürüyor.

Milyarder Tinkov, ilk olarak 2019’da St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda iki firma arasında yapılacak bir anlaşma önerdi ve Yandex’in kurucusu Arkady Volozh’a Yandex ile Tinkoff’un oluşturacağı teknoloji ve finansal hizmetler devinin 20 milyar dolarlık bir değere ulaşabileceğini söyledi. O zamandan bu yana, Yandex’in piyasa değeri bu seviyeyi kendi başına aşmayı başardı.

Tinkov, son yıllarda işlerden geri geri çekilmeye başladı. Mart ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (U.S. Securities and Exchange Commission), 1 milyar dolarlık varlığını gizlediği iddiasıyla Tinkov’u suçlamış ve sadece birkaç hafta sonra Tinkov Londra’da akut lösemi tedavisi gördüğünü doğrulamıştı.

Yandex, regülatörlerin de dikkatin olumsuz anlamda çekti. Geçen yıl bir Rus milletvekili, Rus teknoloji şirketlerinin yabancı hissedarlarını sınırlandıracak bir yasa tasarısı önerdi. Bu yasa teklifi, özellikle ABD’de listelenen Yandex’i hedef aldığı şeklinde yorumlandı ve hisselerin çökmesine neden oldu.

Firma; önemli sahiplik değişiklikleri, firmanın fikri mülkiyetinin ve müşteri verilerinin kontrolü hakkında veto hakkına sahip Kremlin onaylı bir yönetim kurulunun yöneteceği yeni bir “kamu yararına vakıf” kurulmasını öngören bir uzlaşmaya vardı.

Tinkoff, bankanın merkezi Akdeniz adasında olduğu için önerilen devrinin Kıbrıs yasalarına tabi olacağını söyledi. Anlaşmanın sonuçlandırılabilmesi için Yandex’in hissedarları da oy kullanacak.

Etiketler