Çinli ByteDance Elektronik Ödeme Olanaklarını Geliştirmek İçin UIPay’i Satın Aldı

Popüler kısa video uygulaması TikTok’un sahibi ByteDance, ülke içindeki ödeme imkanlarını geliştirebilmek amacıyla çevrimiçi ödeme hizmeti sunan Çinli şirket UIPay’i satın aldı.

Ulusal iş kayıt portalındaki verilere göre, ByteDance, Tianjin Tongrong E-Commerce Co isimli bir şirket aracılığıyla UIPay’in Wuhan Hezhong Yibao Technology Co isimli operatörünü satın aldı. Şirketin devri 28 ağustosta gerçekleşti.

Tianjin Tongrong, ByteDance’in kurucusu ve CEO’su Zhang Yiming’a ait.

ByteDance yaptığı açıklamada, “Bu satın alım var olan ana ödeme olanaklarına ek yaratmak ve Çin’deki çoklu platformlarımızdaki kullanıcı deneyimini geliştirebilmek için gerçekleştirildi” dedi.

2012 yılında kurulan UIPay, üçüncü taraf ödeme lisansını Çin Merkez Bankası’ndan 2014 yılında aldı. 2018 yılında ByteDance’in UIPay’i satın aldığını belirten haberler yapılsa da, ByteDance çıkan bu haberleri doğrulamamış ve iki şirketin yalnızca iş ortakları olduklarını açıklamıştı.

ByteDance, başta Singapur olmak üzere çeşitli ülkelerde işe alımlar gerçekleştiriyor. LinkedIn reklamlarına göre, oluşturulacak ekip şirket için sınır ötesi ödeme çözümleri sunacak bir platform ve ağ oluşturacak.

ByteDance’in Singapur’da dijital bankacılık lisansı almak için başvurduğu iki ayrı kaynak tarafından bildirildi ancak şirket bu konuda yorum yapmayı reddetti.

ByteDance, Çin’de çevrimiçi finans işini de geliştiriyor.

Şirket, Temmuz ayında küçük ölçekli borçlar verebilmek için lisans aldı ve Hong Kong’da çevrimiçi hisse senedi aracılığına ve varlık yönetimi işine girebilmek için de adımlar atıyor.

ABD başkanı Donald Trump, kişisel veri güvenliği endişeleriyle ByteDance’in TikTok’u ABD’de elde çıkarmasını istedi ve bu gerçekleşmediği takdirde uygulamanın yasaklanabileceğini söyledi.

Etiketler