Norveçli Şirket Kerecis, Balık Derisi Kullanarak İnsan Derisini İyileştiriyor

Norveçli medikal balık derisi şirketi Kerecis, doku yenilenmesinde ve yaraların iyileşmesinde balık derisi kullanımı alanına öncülük ediyor. Şirketin önde gelen ürünü olan Kerecis Omega3 Wound, hasar görmüş insan derisinin üstüne konunca vücutta var olan hücreleri kullanarak enfeksiyonları önleyen ve yaşayan dokuya dönüştürebilen işlenmemiş morina balığı derisinden elde ediliyor.

Kerecis’in kurucusu ve CEO’su olan Fertram Sigurjonsson bu şirketi kurmaktaki temel motivasyonunun insanların hayatını etkileyen ve sıklıkla iyileşmesi oldukça zor yaralara sebep olan ampütasyonların önüne geçebilmek olduğunu söylüyor.

Memelilerden elde edilen deri greftinin (deri naklinde transfer edilen doku) aksine, soğuk su balıkları ile insanlar arasında hastalık aktarımı riski yok. Balık derisi aynı zamanda iltihapları ve hatta acıyı azaltan Omega3 çoklu doymamış yağ asitleri açısından da zengin. Deniz Koruma Konseyi (MSC) onaylı morina balığından elde edilen Kerecis Omega3 Balık Derisi yara, yanık ve çeşitli ameliyatların tedavisinde kullanılıyor. Şirketin FDA onayı için başvurmayı planladığı bir dizi ürünü var.

Ek olarak şirket, beyin ve omuriliği kaplayan ve koruyan deri benzeri bir zar olan dura mater’in yeniden inşası için Kerecis Omega3 balık derisinin bir varyasyonunu araştırıyor.

Kerecis, bir morina balığından sekiz “deri birimi” üretebiliyor. Her birim 420 euroya satılıyor. Balık derisi, oda sıcaklığında üç yıla kadar dayanıp 30 ile 60 saniye arasında nemlendirilmesinin ardından kullanılabiliyor.

Etiketler