Yara, Dünyanın İlk Otonom Elektrikli Konteyner Gemisini Piyasaya Sürdü

Reuters’ın 19 kasım tarihli haberine göre, gübre üreticisi Yara’ya ait dünyanın ilk tamamen elektrikli ve sürücüsüz konteyner gemisi, Norveç’in güney kıyılarında seyretmeye ve ülkenin endüstrisini temizleme planlarında üzerine düşeni yapmaya hazırlanıyor. 

80 metre uzunluğundaki Yara Birkeland, gelecek yıldan itibaren Yara’nın güneyinde yer alan Porsgrunn’daki fabrikası ile karayoluyla yaklaşık 14 km uzaklıktaki Brevik’te bulunan ihracat limanı arasındaki kamyon taşımacılığının yerini alacak.

Gemi, karayoluyla yapılan 40.000 dizel motorlu yolculuğa eşdeğer yılda 1.000 ton karbon emisyonunu önleyecek ve iki yıl içinde tamamen otonom olması bekleniyor.

İcra Kurulu Başkanı Svein Tore Holsether, bunun Yara için, tek başına Norveç’in en büyük CO2 kaynaklarından biri olan Porsgrunn’daki tesisinde CO2 emisyonlarını azaltmak anlamına geldiğini söyledi.

Holsether Reuters’e verdiği demeçte, “Şimdi bunun mümkün olduğunu göstermek için bu teknolojik atılımı yaptık ve dünyada aynı tür gemiyi kullanmanın mümkün olduğu çok fazla rota olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Vard Norway tarafından inşa edilen gemiye Kongsberg, uzaktan ve otonom operasyonlar için gerekli sensörler ve entegrasyon dahil olmak üzere temel teknolojiyi sağladı.

Geminin proje yöneticisi Jostein Braaten, gemi tam otomasyonda çalıştığında kaldırılacak olan gemi köprüsünde, “Bu, denizcilerin yerini almakla değil, kamyon şoförlerinin yerini almakla ilgili.” dedi.

Gemi, yükünü yükleyip boşaltacak, pillerini şarj edecek ve ayrıca insan müdahalesi olmadan seyir yapacak.

Braaten, sensörlerin sudaki kayık gibi nesneleri hızlı bir şekilde algılayıp yorumlayabileceğini ve böylece geminin herhangi bir şeye çarpmamak için ne gibi önlemler alacağına karar verebileceğini söyledi.

Sistemin, manuel bir sisteme göre bir gelişme olacağını da sözlerine ekledi.

Braaten, “Bugün aynı zamanda karşılaştığımız birçok kazanın nedeni olan insan unsurunu kaldırdık.” dedi.

Başlangıç ​​olarak haftada iki sefer yapacak olan gemi, tek seferde 120 adet 6 metrelik gübre konteyneri taşıma kapasitesine sahip.

Etiketler