Amazon’un En Yeni Market Konsepti Yüksek Teknolojili Market Arabaları ile Açılıyor

Çevrimdışı görünürlüğünü artıran e-ticaret şirketi Amazon, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Los Angeles’ta müşterilerin ödeme sırası beklemekten kurtulmalarını sağlayacak alışveriş arabaları kullanılan bir mağaza açacağını duyurdu.

Woodland Hills bölgesinde açılacak süpermarket “Amazon Fresh” olarak adlandırılıyor. Bu, Güney Kaliforniya’da açacağı yedi mağazanın ve Şikago’da açacağı daha büyük bir mağazanın öncülü. Amazon’un belirttiğine göre, şimdilik müşterilerini davetiye ile kabul edecek olan mağaza, önümüzdeki haftalarda halka açılacak.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon, geçtiğimiz yıllarda fiziksel mağazalarla ilgili çeşitli deneyler yapmıştı. Amazon’un halihazırda ofis çalışanlarına hızla alabilecekleri ürünler sunan 20’den fazla kasiyersiz mağazası ve 2017’de satın aldığı 500’den fazla Whole Foods mağazası var.

Amazon’un ortaya sürdüğü son konseptin Kroger Co ve Albertsons Companies Inc gibi çok ciddi rakipleri var.

Amazon Başkan Yardımcısı Jeff Helbling’in belirttiğine göre, Amazon’un yeni mağazaları yaklaşık olarak Whole Foods ile aynı büyüklükte olacak (3.252 metrekare) ancak doğal ve organik ürünlere odaklanmayarak daha farklı bir ihtiyaca hizmet edecek.

Helbling, verdiği bir röportajda “pek çok ulusal markayı ön plana çıkardıklarını” ve fiyatların “Woodland Hills bölgesinde bulunabilecek diğer seçeneklerden daha uygun” olduğunu belirtti.

Woodland Hills’teki bu market, Amazon’un akıllı alışveriş arabalarını (“Amazon Dash Cart”) kullanan ilk mağaza olacak. Bu arabalar iki poşete kadar alabilecek, arabaya konulan ürünleri algılayabilecek ve belirlenen alana geçen müşterilerin kredi kartlarına hesabı yansıtacak.

Markette ayrıca internet üzerinden verilen siparişlerin yönetildiği (teslim alındığı veya iade edildiği) bir gişe ve mağazadaki ürünler konusunda müşterilere yardımcı olacak bir Alexa istasyonu da bulunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle artan çevrimiçi alışverişlerden dolayı Temmuz ayında şimdiye kadar ulaştığı en büyük çeyrek dönemlik kara ulaştığını açıklayan Amazon’un fiziksel mağazalarının gelirleri %13 azalmıştı.

Etiketler