FalconAI Technologies’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Yılmazçoban ile Pazar Sohbeti

Hepinize merhaba, bugün DigitalTalks Pazar Sohbetleri‘nde konuğumuz; FalconAI Technologies’in kurucu ortağı ve CEO’su Olcay Yılmazçoban.

Olcay merhaba, öncelikle sohbet davetimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Bize kısaca kendinden ve FalconAI’den bahseder misin? Nasıl bir vizyonla FalconAI’yi kurdunuz? Orta ve uzun vadede neler yapmayı planlıyorsunuz?

Ozan merhaba, öncelikle davetin için ben teşekkür ederim. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse Bilkent Üniversitesinde Elektrik Elektronik (EE) Mühendisliği lisans eğitimimi aldıktan sonra bu alanda yüksek lisans çalışmalarıma devam ettim ve tezimi Massachusetts Institute of Technology – MIT’de yazdım. Sonrasında Silikon Vadisinde bir girişim tecrübem ve teknoloji girişimlerine yatırım yapan bir risk sermayesi fonunda yatırımcılık tecrübem oldu. 2017 yılında Bilkent’den arkadaşım Berk Özer ile beraber FalconAI’ı kurduk. Buradaki amacımız Türkiyeden çıkıp global ölçekte başarılı olacak bir yapay zeka girişimi çıkarmaktı. Bu hedeflerizi gerçekleştirebilmek adına o günden buyana çekirdek bir ekiple bu hedefi gerçekleştirebilmek için hız kesmeden çalışıyoruz.

FalconAI’nın ortaya koyduğu çözümlerden biri de SenpAI.GG adlı yapay zeka tabanlı e-spor platformu ve koçu değil mi? SenpAI ile ilgili bizimle neler paylaşmak istersin? Bu tarafta nasıl gidiyor çalışmalarınız? Nasıl bir gelir modeliniz var?

SenpAI.GG yapay zeka tabanlı bir oyun asistanı diyebiliriz. Burada amacımız yapak zekayı kullanarak oyunculara çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşatmak ve kendilerini geliştirmelerine destek olmak. Öncelikle SenpAI.GG sizin oyun verilerinizi analiz ederek dijital bir ikizinizi oluşturup güçlü ve zayıf olduğunuz alanları tespit ediyor. Daha sonrasında farklı yapay zeka teknolojileri kullanarak hem oyunu kazanmanız için neler yapmanızı gerektiği konusunda size tavsiyeler veriyor, hem de en öğretici içeriği sizin ihtiyaçlarınız göre hızlıca erişmenizi sağlıyor diyebiliriz. Milyonlarca oyuncunun oyun verisiyle eğittiğimiz yapay zeka algoritmaları size kendinizi geliştirmeniz için en iyi yol haritasını sunarken, binlerce profesyonel oyuncuyu izleyip en öğretici kısımların kesitini çıkaran bir diğer yapay zeka algoritması size hızlı bir şekilde kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini gösteriyor. Freemium bir business model’imiz var, oyuncular sunduğumuz hizmetlere ücretsiz ulaşabiliyor ancak ürünümüzü kullanırken çeşitli reklamlar gösteriyoruz. Eğer reklamları kaldırmak ve çeşitli avantajlardan faydalanmak isterlerse Premium hesap satın alabiliyorlar. Şu aşamada League of Legends ve VALORANT oyunları için hizmet veren SenpAI.GG, yakın zamanda birçok popüler rekabetçi oyuna da hizmet vermeye başlayacak.

Pandeminin olumsuz etkilemediği, aksine gelişimine katkı sağladığı sektörlerin arasında bilgisayar oyunları, mobil oyunlar ve e-spor yer alıyor diyebilir miyiz? Neler söylemek istersin bu konuda?

Aslında pandemiden pozitif olarak etkilenen nadir sektörlerden bir tanesi oyun sektörü, bu noktada bizde kullanıcı sayımızda pandemi döneminde ciddi bir artış gözlemledik.

SenpAI.GG şu anda yüz binden fazla oyuncuya hizmet veriyor. Bu noktada oyunculara daha iyi hizmet verebilmek adına kullanıcılarımızdan gelen istekler doğrultusunda bir desktop uygulaması da geliştirdik. Bu sayede kullanıcılarımız çok daha kolay bir şekilde gerek oyun öncesinde kişisel verilerine ve ihtiyaçlarına yönelik tavsiyeleri alırken, oyun sonrasında da detaylı bir analize ve kendilerini geliştirmek için gerekli içeriğe erişim imkânı buluyor. Türkiyede Monster Notebook ile yaptığımız işbirliği ile bu desktop uygulamasının lansmanını yaptık. Globalde sektördeki farklı oyuncularla beraber de benzer işbirlikleri için görüşme halindeyiz.

Olcay biliyorsun yapay zeka çok popüler ve çok tüketilen bir kavram. Kimi zaman bu kavramın doğru yerde kullanılmadığına da şahit oluyoruz. Sizin çalışmalarınızda yapay zeka işin neresinde? Hangi teknolojileri ve uzmanlıkları çalışmalarınızda devreye sokuyorsunuz? Nasıl bir ekip var FalconAI’da? Bu konuda bilgi verebilir misin?

Genel olarak geliştirdiğimiz yapay zeka teknolojileri deep learning ve computer vision tabanlı diyebiliriz. Burada milyonlarca oyuncu verisiyle eğitilmiş yapay zeka algoritmaları sizin oyundaki yetkinliğinizi de göz önüne alarak oyunu kazanma olasılığınızı maksimum seviyeye çıkaracak aksiyonları size sunuyor. Ayrıca bu aksiyonların en iyi örneklerini de profesyonel ve iyi oyuncuların oyunlarından kısa videolar şeklinde size göstererek kendinizi geliştirmenize destek olarak oyun tecrübenizi iyileştiriyor. Geliştirdiğimiz bu teknolojiler için Amerika’da 3 tane patent başvurusunda bulunduk.

FalconAI’nin uzun vadedeki planlarına ulaşması için finansmana ihtiyacınız var mı? Şimdiye kadar hiç yatırım aldınız mı? Yeni yatırım arayışınız var mı? Peak Games, Gram Games, Rollic Games gibi Türkiye’den çıkıp global alanda çok önemli başarılar yakalayan şirketlerin varlığı sizi orada iş yapmanızı kolaylaştırıyor mu? Bu konuda neler söylemek istersin?

2018 yılında ACT Venture Partners’dan 3 Milyon dolar bir tohum sermayesi yatırımı aldık. Türkiyeden çıkan Peak Games, Gram Games ve Rollic Games gibi başarıların pozitif etkisini Amerikada konuştuğumuz yatırımcılarda direk gözlemleyebiliyoruz. Türk oyun girişimlerine globaldeki yatırımcıların ilgileri artmış durumda, bu da Türkiyedeki oyun girişimleri ve FalconAI olarak bizler için çok pozitif bir gelişme. Bu seriye SenpAI.GG’nin başarı hikayesini de eklemek gayreti ile çalışıyoruz.

Şu an yanılmıyorsam sen ve ekibin bir kısmı Boston’da. Amerika’da olmanın işiniz açısından avantajlı tarafları olsa gerek. Bu konuda neler söylemek istersin? Size ne gibi katkıları oluyor?

Aslında bakarsanız remote çalışmaya pandemiden önce de alışkın olan bir ekibiz diyebiliriz. Kurucular olarak ben ve Berk Boston’da bulunuyoruz. 9 kişilik çekirdek ekibimizde İstanbul’daki ofisimizdeler. Danışmanlarımız Seth ve Randy de Kaliforniya’dan bize destek oluyorlar. Amerika’da bulunmamız buradaki yatırımcılarla ilerleyen dönemdeki yatırım turları için erken aşamada ilişki kurmamıza çok faydası oluyor. Ayrıca globaldeki ihtiyaçları gözlemlememize ve oyun ekosistemindeki diğer global girişimlerle iş birliği yapmamıza yardımcı oluyor diyebilirim. Sadece Türkiye’de kullanılan bir ürün olmaktan ziyade SenpAI.GG’yi globaldeki bütün oyuncuların hizmetine sunuyoruz.

Olcay değerli paylaşımların için teşekkür ederim. Eklemek istediğin bir şey var mı?

İstanbul’daki ofisimiz için bizimle aynı vizyonu paylaşan, girişimci yazılımcılara ve oyunculara ihtiyacımız var. Bu konularda çalışmak isteyen arkadaşlarımız bizimle istedikleri zaman iletişime geçebilirler.

Söyleşi ve davetin için tekrardan teşekkürler. Umarım Türkiyedeki oyun girişimlerinden önümüzdeki günlerde güzel haberler gelmeye devam edecek.

Olcay çok teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Amerika’ya sevgiler. İyi pazarlar.

Etiketler