Paylaşımlı E-Scooter Şirketi VOI Başabaş Noktasına Ulaştı, Büyümek İçin 30 Milyon Dolar Topluyor

İsveçli şirket VOI Technology yaptığı açıklamada, Haziran ayında başabaş noktasına ulaştıktan sonra 2021’de yıllık kar beklendiğini açıkladı. VOI, bunu yapan ilk paylaşımlı e-scooter şirketi.

2018 yılında kurulan VOI, COVID-19 pandemisi sonucu oluşan karantina ortamından etkilendi; ancak şimdi insanlara sosyal mesafeli ve kalabalıklardan uzak bir hizmet sunduğu için artan talep ile karşılaşıyor.

Şirketin finans direktörü Mathias Hermansson; Tier, Lime ve Bird gibi rakipleri olan şirketin, İngiltere de dahil olmak üzere yeni piyasalara açılmak için 30 milyon dolar toplayacağını söyledi. Yeni fon turundan sonra şirketin değerlemesinin 270 milyon doların biraz altında olacağını da sözlerine ekledi. “Şimdi haftadan haftaya, az ya da çok tüm şehirlerdeki gelirlerin arttığını görebiliyoruz.”

VNV Global VNV.ST liderliğinde, yeni ve mevcut yatırımcıların katıldığı bu yeni fon ile İsveçli şirketin aldığı toplam yatırım 2018’den bu yana 165 milyon dolara çıktı.

11 ülkede 40 şehirde faaliyet gösteren VOI, 2021’de ilk tam yıl karını (first full-year profit) elde etmeyi hedeflerken Hermansson, bu seneki zararın da 2019 yılında bildirilen 770 milyon İsveç kronundan (85 milyon dolar) önemli ölçüde daha düşük olmasını beklediklerini söyledi.

Hermansson, 2019’da gelirlerin elli kat artışla 317 milyon krona ulaşmasının ardından bu sene için de gelirlerde bir miktar büyüme planlandığını belirtti.

Hermansson, şirketin olası genişleme planları için New York dahil birçok yeni şehri gözden geçirdiklerini söyledi.

Etiketler