Elon Musk, Beyin-Bilgisayar Arayüz Şirketi Neuralink İçin 28 Ağustos’ta Güncel Durum Bilgilendirmesi Yapacak

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’da, açık bir şekilde insanların gelişmiş yapay zekaya ayak uydurmalarına yardımcı olmak için beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016 yılında kurduğu Neuralink’in kaydettiği ilerleme ile ilgili 28 Ağustos’taki bir güncel durum bilgilendirmesi yapacağını söyledi. Neuralink için en son 1 yıl önce büyük bir bilgilendirme yapıldı. Bu bilgilendirmede cerrahi robotlar kullanılarak insan beynine çok ince tellerin implant edileceği, bu tellerin harici bir bilgisayar işlemci birimine bağlanacağı ve nihayetinde maksimum özgürlük ve esneklik için bu iki birim arasında kablosuz bir bağlantı kurmayı umdukları belirtildi.

Neuralink, Temmuz 2019’da teknolojisinin fareler ve hatta maymunlar üzerinde başarılı testler gerçekleştirdiğini ve ertesi yıldan– yani 2020’den –  itibaren ilk insan denekler üzerinde test yapılacağını açıkladı.

Musk tarafından kurulan ve CEO Jared Birchall liderliğindeki Neuralink, UC Davis ile ortak araştırmalar yapıyor. San Francisco merkezli şirketin ilk hedefi, teknolojisini hareketlilik ve diğer günlük işlevler üzerinde ciddi etkileri olan nörolojik bozukluklara sahip hastalarda bu etkileri hafifletmek için kullanmak; ancak nihai olarak şirket, teknolojisini bilgisayar cihazları ile düşünce hızında etkileşime girebilmelerini sağlamak amacıyla insanları “geliştirmek” için kullanmayı umuyor.

Musk; klavye ve fare (mouse) gibi geleneksel araçlarla ve yollarla düşünceyi bir veri girdisine dönüştürme sürecinin “kayıplı” olduğunu her defasında dile getiriyor. İnsanlar ve bilgisayarlar arasında daha sıkı ve daha yüksek kaliteli bir bağın, gelişmiş yapay zekanın insan zekasının yeteneklerini aşma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine de inanıyor. Musk, kontrolsüz ve denetimsiz şekilde gelişmiş genel yapay zekanın insanlık için varoluşsal bir risk oluşturduğuna inandığını ve Neuralink’in de bu tehdide karşı bir koruma aracı olarak planlandığını söyledi.

Musk ve Neuralink’in 2019’daki bilgilendirmeden bu yana şirketin ilerlemesi hakkında neler paylaşacağı henüz bilinmiyor; ancak insan denemelerine başlama planları hakkında bir şeyler paylaşılması umut ediliyor. Musk ayrıca, şirket bilgilendirme tarihi ile birlikte Neuralink’in “misyon beyanı” dediği şeyi de paylaştı: “Onları yenemiyorsanız, onlara katılın.” (“If you can’t beat em, join em.”)

Etiketler