Japonya, Microsoft Tarafından Geliştirilen COVID-19 Temas İzleme Uygulamasını Kullanıma Sundu

Japonya hükümeti, geçtiğimiz günlerde iOS ve Android için koronavirüs temas izleme uygulamasını yayınladı. Uygulama, kullanıcıların COVID-19 testi pozitif çıkan kişilerle yakın temasa geçip geçmediğini belirlemeye yardımcı olmak için Bluetooth yardımı ile Apple ve Google’ın birlikte geliştirdiği “maruz kalma” bildirim platformuna dayanıyor.

Uygulamalar listesinde sadece “COVID-19 Temas Uygulaması (Contact App)” olarak gözükmesine rağmen, Japonya bu uygulamayı COCOA olarak adlandırdı – yani, “COVID-19 Temas-Teyit Uygulaması (Contact-Confirming Application)”. Google ve Apple’ın şartları nedeniyle hükümetin, Tokyo merkezli bir ekibin yapmış olduğu işten vazgeçmesi sonucunda, bu uygulama Mayıs ayında işe alınan Microsoft mühendisleri tarafından geliştirildi.

Hükümet, COCOA’nın konum verileri veya telefon numaraları gibi kişisel bilgileri Apple ve Google’ın izleme platformuna uygun olarak saklamadığını söylüyor. Bunun yerine, bir metre mesafeyle 15 dakikadan uzun bir süre bulunan telefonlar şifreli bir veri olarak işaretlenip kaydediliyor; bir kişi COVID-19 test sonucunun pozitif olduğunu bildirdiğinde diğer kullanıcılara bildirim gönderiliyor.

Bazı ülkeler son aylarda temas izleme uygulamalarına yaklaşımları tartışıyor; bazı hükümetler Apple ve Google’ın API’larının izin verdiğinden daha fazla veri kontrol etmek istiyor. Almanya, başlangıçta farklı bir sistem geliştirmeyi planlarken şimdi aynı platforma dayalı kendi uygulamasını yayınladı ve İngiltere de benzer şekilde geçtiğimiz hafta test edilen tescilli bir NHS uygulamasından vazgeçti.

Koronavirüs salgınının Japonya’daki sonuçları ülkenin büyüklüğü göz önüne alındığında, 17.668 vaka ve 935 ölüm sayısı ile nispeten küçük çaplı. Bu da milyon kişide 140 vakaya tekabül ediyor (ABD’de 6.779 ve dünya çapında 1.060). Japon hükümeti, Tokyo ve çevresindeki bölgeler arasında seyahat etmekten kaçınma tavsiyesini kaldırdı ve gecikmiş Nippon Profesyonel Beyzbol sezonu geçtiğimiz hafta sonu boş stadyumlarda başladı.

Etiketler