Koronavirüs Pandemisi UV Uçak Temizleyicilerine Olan Talebi Artırdı

ABD Başkanı Donald Trump, ultraviyole ışığını koronavirüs hastalarına enjekte etmek yönündeki önerisi ile geçtiğimiz günlerde geniş çapta sert eleştirilere maruz kaldı; ancak bir Kaliforniya şirketi bunun uçakları temizlemek için mükemmel bir çözüm olduğunu düşünüyor.

Dimer UCV Innovations, 2014 yılında havayolu endüstrisi için UV-C yayan GermFalcon adlı bir temizleme makinesi yarattı. Ancak bu makine için talep sadece koronavirüs nedeniyle artışa geçti.

Dimer UCV Innovations’ın başkanı ve kurucu ortağı Elliot Kreitenberg “Bu sektörde talep olması için salgın çıkmasını biz istemedik. Sadece içinde bulunduğumuz durum şu an bu ve ürünlerimizi olabildiğince çabuk üretiyoruz.” dedi.

Şirket, makinenin satışları hakkında ayrıntı vermedi; ancak makinenin kullanımının pandemi sırasında sektöre ücretsiz olarak sunulduğunu söyledi

GermFalcon; uçağın koridorundan arkaya doğru itilen, uçaklardaki yemek arabası büyüklüğünde robotik bir araç. Aracın mekanik kanatları genişleyerek kabin yüzeylerine UV-C ışığı yayıyor. Koruyucu bir bariyer de operatörü zararlı olabilecek ultraviyole ışıktan koruyor.

Kreitenberg, GermFalcon’un tipik bir dar gövde uçağını üç dakika içinde temizleyebileceğini söyledi.

UV-C, bir organizma içindeki nükleik asitlere zarar verebiliyor ve çoğalmasını önleyebiliyor. Uzmanlar, dezenfektan olarak kullanımının hastane ve laboratuvar ortamlarında oldukça yaygın olduğunu belirtti. Ancak, havacılıkta da dahil olmak üzere başka sektörlerde nadir kullanılıyor.

Üç tür ultraviyole ışık var: UV-A, UV-B ve UV-C. UV-C ise en zararlı ışık. Güneşten gelen UV radyasyonunun yaklaşık yüzde 95’i UV-A formunda geliyor.

UV ışığının hava yoluyla taşınan damlacıklardaki virüsleri öldürdüğü bilinmesine rağmen; sağlık profesyonelleri yeni koronavirüs ile enfekte olmuş hücreleri hedefleyerek bu ışığın insan vücuduna sokulamayacağını söyledi.

Kanada’daki CHEO Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlar, N95 maskeleri gibi kişisel koruyucu ekipmanları dezenfekte etmek için UV-C kullanmaya çalıştılar; ancak yüzeyler için denemediler.

California Santa Barbara Üniversitesi’ne göre, Seoul Semiconductor isimli şirket yüzeylerin temizlenmesi amacıyla UV LED’leri üzerinde çalışıyor. Yapılan çalışmalar sonucu şirket “30 saniyede %99,9 koronavirüs sterilizasyonu” yapılabildiğini bildirdi.

Etiketler