Audi, Öncü Bir Elektrikli Aracı Hızla Piyasaya Sürmek Amacıyla Yüksek Teknolojili Otomobil Birimi Artemis’i Kurdu

Audi, son seviye otomatik sürüş sistemleri ve diğer teknolojilerle donatılmış elektrikli araçları daha hızlı bir şekilde piyasaya sunmak için Artemis adlı yeni bir iş birimi yarattı. Bu, Alman otomobil üreticisinin daha çevik ve rekabetçi olmak amacıyla yaptığı son hamle.

Üretim döngüsünün başlaması için tasarımın beş ila yedi yıl sürdüğü geleneksel otomotiv endüstrisi, tüketicilerin kararsız taleplerini karşılamak için yeni ve yaratıcı ürünlerin piyasaya nasıl daha hızlı getirilebileceği problemi ile boğuşuyor. Audi’nin bu yeni iş modeli, Tesla’nın veya bir tüketici elektroniği şirketinin çalışma şekline daha çok benziyor.

Audi AG CEO’su Markus Duesmann’ın yaptığı açıklamaya göre Artemis yönetimindeki ilk proje “Audi için hızlı ve bürokratik olmayan bir şekilde öncü bir model geliştirmek” üzerine olacak. Birim, Audi’nin 2024 gibi erken bir tarihte “yüksek verimli elektrikli araba” olarak tanımladığı ürünü tasarlamayı ve üretmeyi hedefliyor.

Artemis, 2017 yılında Volkswagen (VW) Grubu için otonom araç teknolojisi geliştirmek amacıyla başlatılan, Audi’nin otonom sürüş yan kuruluşu Autonomous Intelligent Driving’in (Otonom Akıllı Sürüş – AID) sorumlusu Alex Hitzinger tarafından yönetilecek. AID ise VW’nin 2,6 milyar dolarlık sermaye ve varlık ile yatırım yaptığı otonom sürüş startup’ı Argo AI’ın Avrupa merkez ofisine dahil edildi.

1 Haziran’dan itibaren yeni pozisyonunda göreve başlayan Hitzinger, doğrudan Duesmann’a raporluyor. Artemis, şirketin Ingolstadt – Almanya’daki INCampus’unun teknoloji merkezinde yer alacak.

Artemis, Audi bünyesi altında. Ancak asıl amaç, bu projenin çalışmalarının ana şirket VW Grubu altındaki tüm markalara fayda sağlaması. Hitzinger ve tüm ekibi, Volkswagen Grubu içindeki bütün kaynaklara ve teknolojilere erişebilecek. Örneğin, VW Grubu altında bağımsız bir iş birimi olan Car.Software, Artemis’e dijital hizmetler sunacak. İstenen Sonuç: VW Grubu’nun daha hızlı bir şekilde yeni ve gelişmiş teknolojiye sahip araçları piyasaya sunabilecek daha çevik bir otomobil üreticisi olmasını sağlayacak detaylı bir plan oluşturmak.

VW Grubu, 2029’a kadar VW binek otomobilleri ve Audi’nin de bulunduğu markalarının çatısı altında 75 elektrikli otomobil modeli üretmeyi ve satmayı planlıyor. Ancak Artemis’in oluşturulması, Audi’nin 2025 yılına kadar 20 yeni tam elektrikli araç ve 10 yeni plug-in hibrid araç üretme planlarını da değiştirmedi.

Duesmann “Bariz soru, mevcut projelerin yönetilebilirliğini tehlikeye atmadan ve aynı zamanda piyasadaki yeni fırsatlardan da faydalanarak, yüksek teknolojiye sahip benchmark’ları (kıyaslamaları) nasıl uygulayabileceğimizle ilgili.” dedi.

Etiketler