Startuplar İçin Kredi Kartı Brex, Yeniden Yapılanma Nedeniyle Personel Sayısını Azalttı

Kurucu ortakları Pedro Franceschi ve Henrique Dubugras, bir blog yazısında son değerlemesini 2,6 milyar dolar olan Brex’in startuplar için kredi kartını yeniden yapılandırdığını ve 62 personelini işten çıkardıklarını söylediler.

Blog yazısının ilgili kısmı şöyle: “Bugün şirketi, önceliklerimizi bu yeni gerçeklikle daha uyumlu hale getirmek ve aynı zamanda ürün vizyonumuzu hızlandırmak için yeniden yapılandırıyoruz. Bununla paylaşmak istediğim çok üzücü haberlerim de var. Bugün 62 kişi Brex’ten ayrılacak.”

Brex’in müşteri tabanının kendisi, yani yüksek büyüme gösteren startuplar, COVID-19 sırasında ayakta durmaya çalışırken bu personel kesintileri geldi. Brex’in müşterilerinin para harcamasına bağlı olan ana faaliyetini bu durumun etkilemesi de bekleniyordu.

The Information’ın Dubugras onaylı haberine göre Brex, çeşitli riskleri azaltmak için bazı müşteri kredi limitlerini zaten azalttı. Müşteriler, bu kredi limiti kısıtlamalarının uyarı veya bildirim yapılmadan geldiğini söyledi.

Ayrıca, Brezilya’da faaliyete geçen ve Y Combinator’dan (bir startup okulu) mezun olan şirket, son dönemde 150 milyon dolar yatırım almıştı.

Kurucu ortaklardan Dubugras, toplanan bu son fon hakkında sermayenin defansiften ziyade ofansif olduğunu söyledi.

Geçen günlerde verdiği demeçte “Bu turun gerçekleşmesinden memnunuz, ancak olmasaydı da iyi durumda olurduk.” dedi. “Bu sermaye sayesinde herkes defansif durumdayken ofansif hareket edebiliriz.”

Kurucu ortakların blog gönderisinde eski personellerine gönderdikleri mesaj şöyle devam ediyor:

“Lütfen büyük hayaller kurmaya devam edin ve sizi Brex’e çeken tutkuyu kaybetmeyin. Küresel bir salgın bile olsa hiçbir şeyin bunu sizden almasına izin vermeyin. Keşke her birinize sarılabilsek, ama bunun yerine Portekizce’de yaptığımız gibi bu mesajı bitireceğiz. Abraços, Pedro ve Henrique.”

İşten çıkarılanlara sekiz haftalık kıdem tazminatı, bilgisayarları ve ekipmanları verilecek ve Brex, işe alım ekibinin bir kısmını eski çalışanlar için yeni fırsatlar bulmaya adayacak. Buna ek olarak, Brex ayrıca bu çalışanlar için sağlık bakım haklarını 2020’nin sonuna kadar uzattı.

Brex, bugüne kadar 465 milyon dolarlık risk sermayesi fonu topladı.

Etiketler