100 Uzaktan Kumandalı Elektrikli Scooter Georgia’daki Bir Ofis Parkında Çalışmaya Başladı

Değişik bir paylaşımlı elektrikli scooter, Atlanta-Georgia dışındaki küçük bir banliyöye geldi. Bu scooterlar, güverte (deck) ve gidonlara eklenmiş ek bileşenleriyle ortalama paylaşımlı iki tekerlekli araçlardan daha hantal görünüyor. Ayrıca; güverte ortasındaki ek eğitim tekerlekleriyle birlikte iki değil dört tekerlekli. Bunun nedeni, ABD’de ticari hizmete giren ilk uzaktan kumandalı scooter olmaları.

Kısmen otonom teknoloji ile güçlendirilecek olmalarına rağmen; bunlar otomatik sürüşlü scooterlar değil. Scooterlar, 1.700 mil uzakta bulunan Mexico City’deki uzaktan çalışanlardan oluşan bir ekip tarafından kontrol edilecek. Bu teleoperatörler, scooterın kameralarından canlı yayın ve diğer sensör verilerini izleyecek; Xbox kollarıyla Atlanta’nın kuzeyindeki Peachtree Corners iş parkının etrafında scooter’ı kontrol edecek. Daha sonra bu uzaktan kumandalı scooterlar talep üzerine şehrin etrafında hareket ettirilebilecek.

Biraz delice bir fikir mi? Kesinlikle. Ancak girişimi destekleyen şirketler üçlüsü – Scooter operatörü Go X, scooterları uzaktan kontrol yetenekleriyle donatan Tortoise ve Peachtree Corners’da bulunan “akıllı şehir” kuluçka merkezi Curiosity Labs – bunun paylaşımlı mikro mobilitenin geleceği olduğuna inanıyor.

Şimdilik iş parkında yaklaşık 100 scooter kiralanabilecek. Müşteriler Go X uygulamasıyla bir scooter için talepte bulunduktan sonra; birkaç dakika içinde uzaktan kumandalı bir scooter, kullanılmaya hazır olarak alınma noktasına gelecek. Scooterlar, seyahatleri sırasında dengeyi korumak için eğitim tekerleklerini kullanacak ve bir scooter’ın herhangi bir engelle karşılaşması, güç kaybetmesi veya yolda devrilmesi gibi durumların kontrolü için Go X operatörlerinden oluşan bir ekip hazır bekleyecek.

Tortoise CEO’su Dmitry Shevelenko’ya göre, müşteriler kendi ayaklarına gelen bir scooter’a sahip olmanın rahatlığını yaşarken, şehirler ve belediyeler de kaldırım dağınıklığı ve istasyonsuz (dockless) paylaşımlı mobilite ile ilgili diğer maliyetlerin azalmasından ötürü memnun kalacaklar.

Shevelenko “Evinize sabahları yürüme mesafesinde olan bir scooter olduğu için şanslı sayılmak zorunda değilsiniz. Aslında size gelmesini talep edebilir ve gelmesini evde bekleyebilirsiniz.” dedi.

Shevelenko’nun çözmeye çalıştığı sorun oldukça açık. Şu anda paylaşımlı e-scooterlar, her gece şarj edilmeleri ve denge ayarlarının yeniden yapılması için bağımsız sözleşmeli ekipler tarafından toplanıyor. Bu serbest scooter avcıları, her gece topladıkları scooter sayısına göre ücret alıyorlar; bu da tartışmalara, kavgalara ve hatta ara sıra patlayan silahlara neden oluyor. Scooterlar da hasar görüyor ve ömürleri kısalıyor. Ayrıca sahtekarlık ve istifçilik de oldukça yaygın. Bu da büyük bir lojistik zorluk yaratıyor ve serbest çalışanlar için tehlikeli olabiliyor.

Ve şimdi koronavirüs pandemisi sırasında Shevelenko, paylaşımlı scooterları uzaktan ve yarı-otonom yeteneklerle donatmak için daha da fazla neden olduğunu söylüyor. Bu şekilde, scooterlar sürüşler arasında dezenfekte edilmek için bir temizlik ekibine yönlendirilebilir.

Go X, Tortoise ile çalışan birkaç scooter operatöründen sadece bir tanesi. Startup, bu yılın ilerleyen günlerinde teknolojisinin bazı ek açılımlarını duyurmayı planlıyor. Bunlardan biri muhtemelen Segway’in kısa süre önce açıkladığı T60 “roboscooter” gibi amaca yönelik üç tekerlekli scooterlar olacak.

Shevelenko, “Daha fazla ‘yeniden uyarlanmış’ scooter kullanmayacağız.” dedi.

Paylaşımlı scooter hizmetleri herkesin bildiği üzere para kaybettiren operasyonlar. Ancak Shevelenko, teleoperasyonların – ve nihayetinde daha çok otonom sistemin – scooter endüstrisinin süregelen birimsel-ekonomik sorunlarını düzeltmenin biri yolu olduğunu konusunda ısrarcı; ve bu düzeltme düşüncesine bileşenlerin ve uzaktan operatörlerin ek maliyetleri de dahil. Ayrıca Shevelenko; scooter operatörlerinin, filolarını her sabah sadece bir kez yerine gün boyunca dinamik olarak yeniden dengeleyerek her bir scooterdan 10 kat daha fazla fayda sağlanabileceğini tespit eden bir MIT çalışmasına da dikkat çekiyor.

Etiketler