COVID-19 ile Savaşmak İçin iPhone’unuz Tıbbi Bilgilerinizi Acil Aramalar Sırasında Paylaşacak

Apple, iPhone veya Apple Watch ile yapılacak herhangi bir acil durum (SOS) çağrısında tıbbi bilgilerinizi çağrıyla birlikte gönderecek yeni bir “Acil Durum Çağrıları Sırasında Tıbbi Kimlik Paylaş (Share Medical ID During Emergency Calls)” özelliği getiriyor. SOS çağrısı, iPhone ve Apple Watch’ta bulunan, kullanıcıların 911’i tuşlamakta zorlanacağı durumlarda tek bir ekran kaydırması yaparak acil yardım çağırmasına olanak sağlayan bir özellik.

Şirketin söylediğine göre “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunulacak bu yeni özelliğin amacı, COVID-19 krizi ile mücadelede acil durum ilk müdahale ekiplerine daha fazla yardım sağlamak.

COVID-19 ile temasa geçmiş kişilerden bazılarının bir ambulansla alındıklarında iletişim kuramadığı bir gerçek. Bazı hastalar nefes almakta güçlük çekiyor. Bu nedenle, iPhone veya Apple Watch ile SOS düğmesine bastıklarında, ilk müdahale ekipleri hastayı stabil tutmak için çalışırken hayati önem taşıyan bilgilere de ulaşmış olacak. Hastaların bağlantılı tıbbi durumları, alerjileri, kullandığı ve kullanılması gereken ilaçlar gibi bilgiler paylaşılabilecek. Örneğin; bir hastanın kalp rahatsızlığının olup olmadığı bilgisi, tedavi sırasında hangi ilaçların kullanılacağı kararını etkileyebilir.

Tıbbi bilgiler, kullanıcıların cihazındaki Medical ID’den (tıbbi kimlik) alınıyor. Medical ID; Health uygulamasında bulunuyor, güvenli bir şekilde hayati önem taşıyan tıbbi bilgileri saklıyor. İlk müdahale ekibi ayrıca parola gerekmeden kullanıcının kilitli ekranından bu bilgilere erişebiliyor.

Kullanıcılar, Medical ID bilgilerini yeni özellikle paylaşmayı seçerse; Apple, kullanıcının konum bilgisini kullanarak bölgede Geliştirilmiş Acil Durum Veri Hizmetinin desteklenip desteklenmediğini kontrol ediyor. Eğer destekleniyorsa, Apple’ın söylediğine göre veriler acil durum hizmetleriyle güvenli bir şekilde paylaşılıyor. Yerel acil durum merkezleriyle kurulan bağlantı, mobil cihazları acil durum altyapısına bağlayan RapidSOS üzerinden gerçekleşiyor.

Bu özellik, iOS 13.5 beta sürümünün bir parçası olarak kullanıcılara sunulacak. Bu özellik ayrıca Apple Watch’un 4. seri ve sonraki sürümlerinde kullanılabilen düşme algılama özelliğiyle de birlikte çalışacak.

Yeni Tıbbi Kimlik Paylaşma özelliği, Apple’ın teknolojisini kullanarak koronavirüse karşı mücadelede sunmaya çalıştığı katkıların en son örneği. Şirket ayrıca, virüsün yayılmasını izlemek ve sonrasında engellemek için telefon tabanlı bir yaklaşım konusunda Google ile işbirliği yapıyor.

Etiketler