Microsoft Bulut Teknolojisi Faaliyetleri İçin İtalya’ya 1,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

microsoft-uzaktan-calisma

Microsoft, Cuma günü yaptığı açıklamada, İtalya’daki ilk veri merkezi bölgesini 1,5 milyar dolarlık bir yatırım planı altında oluşturacağını söyledi. Bu yatırım, ABD’li şirketin bulut bilişim hizmetlerini dünya çapında genişletme programlarının bir parçası.

Microsoft’un rakibi Amazon Web Services geçen hafta Milano’da bir veri merkezi bölgesi açarken; Mart ayında Google, İtalya’daki kurumsal bulut operasyonlarını genişletmek için eski telefon tekeli Telecom Italia ile bir ortaklık imzaladı.

Şirketler, özellikle koronavirüs krizi sırasında akıllı-çalışmayı [smart-working] benimseyenler, giderek dijital süreçlere daha fazla bel bağlayacak. Bu nedenle analistler, İtalya bulut teknolojileri pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde çift haneli bir hızda büyümesini bekliyor.

Microsoft’un küresel satış, pazarlama ve operasyon başkanı Jean-Philippe Courtois; şirketin inovasyonu hızlandırma konusunda bulut hizmetlerini büyük bir potansiyel olarak gördüğünü söyledi.

Yeni veri merkezi bölgesi Microsoft’un küresel olarak açıklanan diğer 60 bölgesinden biri olarak Milano bölgesinde bulunacak.

Şubat ayında Microsoft, İspanya’da yeni bir veri merkezi bölgesi açmayı planladığını duyurdu. Şirket geçtiğimiz hafta başında ise işletmelere ve kurumlara bulut hizmetleri sunmak amacıyla veri merkezi açma planlarının bir parçası olarak Polonya’ya 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Ayrıca Microsoft, İtalya’da beş yıllık bir plan kapsamında yerel bulut hizmetlerine erişim sağlayacak; küçük ve orta ölçekli işletmeler için dijital beceri, akıllı-çalışma (smart-working) ve yapay zeka programları başlatacak.

Ek olarak Microsoft devlet kontrollü posta operatörü Poste Italiane ile teknoloji ortaklığını genişleterek şirketin dijital dönüşümünü hızlandırmasına yardımcı olacak.

Etiketler