Fransız Şirket Jean Bouteille, Sıfır Atık Dağıtım ve Tüketim Sistemi Kurmaya Çalışıyor

Fransız şirket Jean Bouteille, sıfır atık dağıtım ve tüketim sistemi kurmaya çalışıyor. Şirket, müşterilerin ambalaj kullanımından tasarruf etmelerine yardımcı olmak için marketlere self servis dağıtım araçları, organik sıvı ürünler, yeniden kullanılabilir ve iade edilebilir şişeler sunuyor.

Jean Bouteille’in sisteminde plastikten daha dayanıklı olduğu için doldurulabilir cam şişeler kullanıyor. Tüketiciler şişeleri marketten alıyor ve bu şişeleri seçili marketlerdeki dağıtıcılardan (dispenser) dolduruyor. Şarap, yağ, sirke, çamaşır-bulaşık deterjanı, sabun, alkollü içkiler, şampuan ve hatta fıçı bira gibi çeşitli ürünler sunuluyor. Tüketiciler daha sonra bu şişeleri Jean Bouteille sistemi olan herhangi bir markete getirip yeniden kullanabiliyor. Şişeleri istemeyen kullanıcılar bunları Jean Bouteille marketlerine getirip ücret karşılığı iade edebiliyor; şirket de bunları toplayıp temizleyerek tekrar kullanıyor.

Sistem şu anda Fransa’da ve Avrupa’nın başka yerlerinde 450’den fazla mağazada kullanılıyor. Müşteriler, ambalajın yanı sıra maliyetlerden de tasarruf edebiliyor; ancak sistem aynı zamanda marketlerin de maliyetlerden tasarruf etmesine ve satışları artırmasına yardımcı olmaya yönelik tasarlandı. Şirket, farklı marketlerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen ve özelleştirilebilen self-servis çeşmelere (tap) sahip.

Jean Bouteille’e göre şirket, sıfır atıklı bir toplumun oluşmasına “ekonomik ve ekolojik bir tüketim tarzı ile ambalajla ilişkiyi yeniden oluşturan yenilikçi bir dağıtım yöntemini” birleştiren bir vizyonla katkıda bulunmayı umuyor.

Tüketiciler her yıl kullandıkları ve attıkları ambalaj miktarına daha fazla dikkat ediyor. Bu farkındalık arttıkça, tüketiciler daha az ambalaj kullanmak için daha fazla olanak talep ediyorlar. Jean Bouteille’in modeli, ambalajın raf ömrünü uzatan ve sorumlu tüketimi teşvik eden bir işlevsellik ekonomisi sağlayarak döngüsel bir ekonomi yaratmaya yardımcı oluyor. Şirket, marketlere özelleştirilebilir ürünler sunmaya odaklanarak daha fazla insanın sistemi kullanması için teşvik etmeyi umuyor.

Etiketler