Stripe 600 Milyon Dolar Fon Topladı

Stripe; Andreessen Horowitz, General Catalyst, GV ve Sequoia’nın da katılımıyla G Serisi finansman turunda fazladan 600 milyon dolar daha topladı. COVID-19 nedeniyle çevrimiçi ortama olan göç dalgasından yararlanan ödeme devi yüksek miktarda kaynak sağladı.

Bu finansman, Eylül ayında toplanan 250 milyon dolarlık turun üstüne geldi ve Stripe’ın piyasa değerini 36 milyar dolara çıkardı.

İrlandalı kardeşler Patrick ve John Collison tarafından 2010 yılında kurulan Silikon Vadisi merkezli Stripe, çevrimiçi satıcıların kart ödemeleri alabilmelerini kolaylaştırarak milyarlarca dolarlık bir şirket haline geldi.

Stripe “internetin gayri safi yurt içi hasılasını (GDP) büyütme” misyonunun altını çizerken, en son fonun da “çevrimdışından çevrimiçine birkaç yılda gerçekleşecek göçün” COVID-19 pandemisi nedeniyle “birkaç haftaya sıkıştırılması” ile birlikte geldiğini söyledi.

Stripe’a kaydolan yeni kurumsal müşteriler arasında bulunan video konferans uygulaması Zoom – diğer tüm firmalardan farklı olarak – karantinanın popüler uygulaması oldu.

Bazı fintech firmaları salgın sırasında zorluk yaşarken, Stripe’nin son topladığı fon şirketin fonlara ihtiyacı olduğunu gösteren bir işaret değil. Bu, şirketin bilançosunda 2 milyar dolardan fazla paraya, sermaye verimli (capital efficient) bir iş modeline ve çok çeşitlendirilmiş, büyüyen, küresel bir kullanıcı tabanına sahip olduğunu gösteriyor.

Stripe başkanı John Collison şöyle dedi: “İnterneti doktora görünmek ya da yiyecek almak için kullanmayı hiç hayal etmeyen insanlar artık bunu yapıyorlar. Ve çevrimiçi hareket etmeyi erteleyen ya da çevrimiçi çalışmak için hiçbir nedeni olmayan işletmeler neredeyse bir gecede bu adımı attı.”

“Şimdi geri çekilme zamanı olmadığına, Stripe’nin platformuna daha da fazla yatırım yapma zamanı olduğuna inanıyoruz.

Etiketler