Elektrikli Araçlar Enerji Depolama Birimleri Olarak Da Kullanılabilir

Elektrikli araçları temiz enerjili ulaşım araçları olarak düşünmeye alışkınız; ama ya temiz enerji depolama birimleri olarak da kullanılabilirlerse? İşte Fransız kuluçka (incubator) ve gelecek merkezi The Camp’in projesinin arkasındaki düşünce bu. Solarcamp projesi, park edilmiş e-araçların bataryalarındaki elektriğin yerel elektrik şebekeleri tarafından güç deposu olarak kullanılabilmesi için araçtan şebekeye aktarım (V2G) teknolojisini kullanıyor.

Genel olarak elektrik, üretildiği zaman kullanılmalı. Elektrik depolamak için çok büyük ve pahalı bataryalar gerekiyor ve bunlar, güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji formları kullanan yerel mikro şebekeler için hiç de pratik değil. Bu enerji kaynakları tutarlı bir şekilde üretilemiyor ve bu nedenle ek depolama kapasitesi gerekiyor. V2G projesi bu konuyu sürdürülebilir bir şekilde ele almak için tasarlandı.

Nihai amacı otonom enerji üretimi olan bu proje, güneş panelleri gibi bir dizi dağıtılmış enerji kaynağı kullanan Aix TGV tren istasyonunda test ediliyor. Projenin bir parçası olarak, V2G uyumlu araçlarını otoparkta bırakan araç sahipleri, istasyona dönüş zamanını ve dönüşlerinde ihtiyaç duyacakları batarya şarj seviyesini bildirmek için bir cep telefonu uygulaması kullanıyor. İstasyon, araçları park halindeyken enerji depolamak için kullanıyor ve araç sahiplerini otopark, Paris’te araba kiralama veya diğer hizmetler için kullanılabilecek dijital jetonlarla ödüllendiriyor.

Aix-en-Provence’ta yer alan The Camp, kendisini “Hem Amerikan kampüslerinden hem de Accelerators ve FabLabs’den esinlenerek” ve “insanların birkaç gün veya birkaç ay yaşayabilecekleri, uyuyabilecekleri; yeni yeme-içme, çalışma ve prototip yaratma yollarını deneyebilecekleri; etkinliklere katılabilecekleri ve birçok etkinlik yoluyla yeni bağlar kurabilecekleri olağanüstü bir doğal çevreye sahip fütüristik bir merkez” olarak tanımlıyor. V2G projesi, çalışmalarında yer alan pek çok projeden sadece biri.

Sürdürülebilir enerji kullanımı hızlı bir şekilde arttıkça, bu sistemlerin verimliliğini artırmak için giderek daha yenilikçi fikirler görülüyor.

Etiketler