Japon Mermi Trenleri COVID-19 Nedeniyle Yük Taşımak İçin Kullanılabilir

Japonya’nın hızlı “mermi” treni shinkansen, 1964’te seferlere başladı. Şimdiye kadar sadece yolcu taşıyan hızlı trenlerin yük için kullanılması uzun zamandır tartışılıyor; ancak özel yük vagonlarının ve kurulması gereken yeni kargo terminallerinin ekstra maliyetleri nedeniyle bu planlar hiçbir zaman hayata geçirilmedi. Bununla birlikte, şimdi yük taşımacılığı için trenlerin kullanılma olasılığı ciddi olarak düşünülüyor.

Bu fikir, koronavirüs salgını sonucu oluşan ülke çapındaki kronik kıtlığı azaltmak için gereken uzun mesafe tır şoförlerinin yetersiz kalması nedeniyle daha da aciliyet kazandı. Teslimat şirketi Sagawa Express, trenlerde boş koltukları paket göndermek için kullanmak amacıyla Japon Demiryolları şirket Hokkaido Railway ile işbirliği yaptı.

Japonya’da eve teslim sektörü hızla büyüyor. 2018’de kurye servislerinin teslimat sayısı 4,3 milyara ulaştı. Aynı zamanda, başvuran her kişi (applicant) için 3 tır şoförlüğü işi düşüyor; bu da endüstrinin büyümesini kısıtlıyor. Şu anda Honshu ve Hokkaido arasındaki paketleri taşımak için feribotları kullanan Sagawa, mermi treni kullanmanın teslimat süreleri kısaltacağını ve kapasiteyi artıracağını umuyor.

En güneyde Kyushu adasına hizmet veren Kyushu Demiryolu da shinkansen ile nakliye hizmeti başlatmayı umuyor. 2021 yılı için planlanan servis, yoğun olmayan zamanlarda ve az sayıda yolcu olduğunda yük taşımak için her trenin bir vagonunu kullanacak.

Yük için yolcu vagonlarının kullanılması, shinkansen demiryollarının ek gelir elde etmesine yardımcı olabilir; ancak paketler için trenlerin kullanımı çoğunlukla yolcu kullanımının düşük olduğu zamanlara ve hatlara kalacak. Bu model Tokyo, Nagoya ve Osaka’yı birbirine bağlayan Tokaido Shinkansen hattı gibi en yoğun hatlar için uygun olmayabilir. Maliyet de büyük bir engel. Yük için yüksek hızlı trenlerin kullanılması, tırla gönderilmesine göre yüzde 490’a kadar daha pahalı. Ancak, shinkansen ile navlun taşımak, süper acele teslimat hizmetleri için yeni bir pazarın geliştirilmesine de izin verebilir.

Photo source Fikri Rasyid on Unsplash

Etiketler