Cisco’nun Webex Video Konferans Uygulaması Mart Ayında 324 Milyon Kullanıcıyla Rekor Kırdı

Cisco Systems Inc’in video konferans uygulaması Webex, işletmelerin koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışmaya başlamasıyla Mart ayında 324 milyon kullanıcı ile rekor kırdı; Amerika kıtasındaki kullanımı iki katını geçti.

Tüm dünyada insanlar pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla evde kaldıkları için; Zoom ve Microsoft ekiplerinin rakip toplantı-konferans uygulamalarıyla birlikte Webex de sanal sınıflardan ve iş toplantılarından kilise hizmetlerine kadar neredeyse her şeye aracılık etmek için dünya çapında kullanılıyor.

Zoom’un yaptığı açıklamaya göre, şirket bir önceki rekoru olan aylık toplam 10 milyon kullanıcı sayısını Mart ayında 200 milyonu geçerek kırdı. Ancak, şirketlerin kullanıcılarını farklı hesaplamaları nedeniyle bu sayının Cisco ile karşılaştırılabilir olup olmadığı bir merak konusu.

Cisco Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Cisco Collaboration Genel Müdürü Sri Srinivasan “Webex, Amerika’da 2,5 kat, Avrupa’da 4 kat ve Asya Pasifik’te 3,5 kat büyüdü. Büyümemiz kurumsal genişleme, eğitim ve sağlık hizmetlerinden kaynaklanıyor.” dedi.

Sri Srinivasan, Mart ayında yaklaşık 73 milyon görüşme gerçekleştirildiğini ve son iki haftada hafta başına 22 milyondan fazla görüşme yapıldığını da sözlerine ekledi.

Cisco, kullanıcı sayısının Ocak ayından bu yana iki katından fazla arttığını söyledi.

Talep patlaması, gizlilik ve istismar konularını gündeme getirse de; nispeten küçük işletmeler için büyük bir etki yarattı.

Zoom’un hisse fiyatı geçen yıl Nisan ayında halka açılmasından bu yana beş kat değer kazandı; ancak Zoom, oturumların tam olarak şifrelenmemesi ve zoombombing sebebiyle davetsiz misafirlerin toplantılara girebildiğini dile getiren kullanıcıların ters tepkileriyle de karşı karşıya kaldı.

Cisco, telekonferans da içeren ve daha eski olan Webex sisteminin tamamen şifreli (encrypted) olduğunu belirtti.

Etiketler