Geçtiğimiz Günlerde Üst Düzey Fransız Mahkemesi Sürücülere “Çalışan” Statüsü Vererek Uber’e Bir Darbe Vurdu

Fransa’nın üst mahkemesi, ABD firması Uber’in iş modelini alt üst edebilecek ve potansiyel olarak daha fazla vergi ödemesini ve ücretli tatiller gibi faydalar sunmasını gerektirebilecek bir karar alarak, sürücülerinin “çalışan” olarak tanınma hakkını kabul etti.

Cour de Cassation’ın kararı, Fransa’nın daha geniş “gig ekonomisi” için de sonuçlar doğurabilir. Deliveroo, Just Eat-Takeaway ve UberEats gibi diğer taksi ve yemek teslimat şirketlerinin iş modeli; bir dizi çalışan maliyetini ve faydasını karşılama zorunluluğu olmadan, ciddi ölçüde serbest çalışan sürücülerine dayanıyor.

Temyiz mahkemesinin eski kararını onayan Cour De Cassation, Uber sürücülerinin kendi müşteri kitlesini oluşturamayan ve kendi fiyatlarını belirleyemeyen şirkete bağlı çalışanlar olarak serbest meslek sahibi taraf olarak nitelendirilemediğini söyledi.

Mahkeme yaptığı açıklamada, “Uber dijital platformuna bağlanırken, sürücü ile şirket arasında bir itaat ilişkisi kuruluyor.” dedi ve ekledi: “Bu nedenle, sürücü kendi hesabına çalışan bir kişi olarak değil, şirketin bir çalışanı olarak hizmet vermektedir.”

Bu karar diğer sürücülerin, mevcut çerçeve altında Fransa’nın refah sistemine fon sağlayan çeşitli vergileri ödemeyen Uber ile çalışma ilişkilerinin yeniden sınıflandırılmasını isteme yolunu açabilir.

Paris’teki Proskauer hukuk firmasının ortağı Cédric Jacquelet, “Bu (Uber için) tamamen farklı bir iş modeli.” dedi. Uber’in artık sürücülerinin hizmetlerini yerine getirme koşullarını gözden geçirebileceğini, böylece artık çalışan olduklarını iddia edemeyeceklerini söyleyerek, “Çok daha fazla yasal ve insan kaynağı gerektiriyor.” diye ekledi.

Bu karar ayrıca Uber’e ve Brezilya’dan Kolombiya’dan ve ABD’den benzer şirketlere yönelik bir yasal zorluğu da beraberinde getiriyor.

Uber’in merkezinin bulunduğu Kaliforniya, yakın zamanda bu tür uygulamaların çalışanlarını çalışandan ziyade bağımsız taraf olarak sınıflandırmasını zorlaştıran bir yasa çıkardı.

Uber yaptığı açıklamada “Bu karar, sürücülerin neden Uber’i tercih ettiklerini göstermiyor: istedikleri yer ve zamanda, bağımsız ve özgürce çalışabilmek.” dedi ve ekledi: “Son iki yılda, sürücülere daha güçlü sosyal korumalar sağlamanın yanı sıra Uber’i kullanmaları konusunda daha fazla kontrol vermek için birçok değişiklik yaptık”. Mahkeme kararının sürücülerin otomatik olarak yeniden sınıflandırılmasına yol açmayacağını da belirtti.

Etiketler