Instacart Market Teslimatlarındaki Talep Artışı Nedeniyle 300.000 Kişiyi İşe Almayı Planlıyor

Instacart, milyonlarca insanın koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla evlerinden çıkmaması sebebiyle artan market teslimat talebini karşılamak için yüz binlerce kişiyi işe almak istediğini söyledi.

Talep-üzerine market startup’ı yaptığı açıklamada koronavirüs pandemisi ile birlikte artan talep nedeniyle Kuzey Amerika’da önümüzdeki üç ay boyunca bağımsız yükleniciler olarak kabul edilen 300.000 “tam hizmet shopper” işe almayı amaçladığını söyledi. Böylece, tam hizmet shopper iş gücü mevcut durumun iki katından daha fazla olacak.

Instacart’ın kurucusu ve CEO’su Apoorva Mehta yaptığı açıklamada, “Son birkaç hafta Instacart tarihinin en yoğun dönemiydi. Ekiplerimiz, topluluğumuzun tüm üyelerine güvenilir ve güvenli bir şekilde hizmet vermek için gün boyunca çalışıyorlar.” dedi.

Instacart, Amerika ekonomisinin büyük kısmının daralma riski taşıdığı bir zamanda hızla genişleyen ve evlere en önemli ihtiyaçları teslim eden birkaç şirketten biri. Amazon ve Walmart da son zamanlarda artan müşteri talebi nedeniyle en az 100.000 işçi işe almayı planladıklarını açıkladı. Yine de, bu eşi görülmemiş halk sağlığı krizi sırasında hizmetlerinin ve ürünlerinin belkemiği olan çalışanlar için şirketlerin yeterli imkanlar sunup sunmadıkları konusunda endişeler var.

Instacart, son haftalarda müşteri siparişlerindeki artışı duyururken ve müşterilerin siparişlerini kapısının önünde bırakmaları için bir seçenek sunarken, çalışanlar şirketi kendileri için yeterince çaba göstermediği için eleştirdiler.

Diğer “gig” ekonomisi şirketleri gibi Instacart da koronavirüs teşhisi konan veya halk sağlığı yetkilileri tarafından karantina altına alınan çalışanlarına ücretli hastalık izni vereceğini söyledi. Ancak; ABD’de koronavirüs testlerine ulaşmak hala çok zor ve birçok çalışan ücretli izin olmadan çalışmayı bırakmayı göze alamıyor. Amazon’un depo çalışanlarında olduğu gibi, bazı Instacart çalışanları da çalışırken virüsün bulaşmasından korkuyorlar.

Sözleşmeli iş gücüne ek olarak, Instacart’ın yarı zamanlı çalışan olarak kabul edilen yaklaşık 12.000 mağaza içi shopper’ı da var.

Kuzey Amerika’da 5.500 şehirde faaliyet gösteren Instacart, daha fazla çalışan ihtiyacının Kaliforniya, New York, Teksas, Florida, Illinois, Pennsylvania, Virginia, New Jersey, Georgia ve Ohio da dahil olmak üzere en fazla talebin olduğu yerler için olduğunu söyledi.

Koronavirüs sebebiyle Instacart’ın hizmetlerine yönelik oluşan bu talep artışı, bir zamanlar Instacart’ın da partneri olan market zinciri Whole Foods’u Amazon’un satın almasından sonra belirsiz bir geleceği olduğu düşünülen bir startup ​​için dikkate değer bir geri dönüşe sebep oldu. Instacart için, 2018’in sonlarında gerçekleşen bir finansman turundan sonra yaklaşık 8 milyar dolar değer biçildi. CEO Mehta da bir süre önce bir halka arzın ufukta olduğunu söylemişti.

Etiketler