Geri Dönüştürülen Lastik Tabanlarından Yapılan Çevre Dostu Ayakkabılar

Fransız şirket Off The Hook (OTH), üniseks ayakkabılar üreten bir marka. Bu eşsiz ayakkabılar, dünyanın her yerinde kullanılan araç lastiklerinin geri dönüştürülmesiyle yapılıyor. Ayrıca, her çift ayakkabıda alışılmışın dışında bir yerin GPS koordinatlarının dövmesi bulunuyor.

OTH tarafından üretilen her üç çift ayakkabı için bir lastik geri dönüştürülüyor. Etik ve ekolojik konulara duyarlı Off The Hook; ayakkabılarını Portekiz’deki bir atölyede üretiyor, derisini ise İtalya’daki bir tabakhanede yapıyor. Böylece karbon ayak izini sınırlıyor. Ayrıca, kullanılan deri bir bahçe eldiven fabrikasının hurda parçalarından da elde ediliyor. %100 Avrupa üretimi ile işçi kanunlarına uyuluyor ve belirli kimyasalların kullanımından kaçınılıyor. Kısacası, her şey gezegenin esenliği için.

OTH’nin kurucusu Arnaud Barboteau, “Her taban için farklı bir desen sunuyoruz ve her üç çift spor ayakkabı ürettiğimizde bir lastik geri dönüştürülmüş oluyor.” dedi.

OTH ayakkabıları hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebiliyor; üç farklı malzeme ve renk kombinasyonuyla sunuluyor: Pürüzsüz beyaz deri, antrasit süet ve krem ​​nubuk. Bir çift yaklaşık 145 euro civarında, yani fiyatlar yüksek seviyede. Buna rağmen OTH, benzersiz bir çevre dostu üretim süreci sunarak rekabette öne çıkıyor.

Bir aracın güvenliği için lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi şart. Ancak bu da şu anlama geliyor: Sadece Avrupa’da her yıl 200 milyon lastik – veya her saniyede altı lastik – kullanılıyor. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne göre, araba lastikleri okyanusların mikroplastiklerinin %28’inden fazlasını oluşturuyor. OTH, 6 ay önce piyasaya sürüldüğünden bu yana 417 lastiği geri dönüştürdü ve diğer ayakkabı markalarının üretim süreçlerini daha çevreye duyarlı bir tüketici pazarına uyum sağlamaları için yeniden düşünmeleri adına bir emsal oluşturabilir.

Etiketler