SoftBank, Yapay Zeka Startup’ı Behavox’a 100 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Sky News’e göre, Japon holding Behavox ile anlaşmasını önümüzdeki günlerde tamamlayabilir ve açıklayabilir.

Behavox, yapay zekayı çalışanların dolandırıcı ticaret veya rüşvet gibi olumsuz faaliyetlerini tespit etmek için kullanıyor.

Bu yatırım, Eylül ayında sona eren orijinal fonun yatırım döneminin sonuçlanmasından sonra SoftBank’ın Vizyon Fonu 2’den verilecek.

Bu fon 93 milyar dolarlık değeriyle en büyük teknoloji yatırım sermayesi havuzuydu, ancak yüksek profilli yatırımlar Uber ve WeWork’un değerlemelerinin ardından düştü.

Bu da halefine daha ılımlı bir ilgiye yol açtı. Abu Dabi’den Mubadala ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, orijinalde ana yatırımcı olmasına rağmen henüz taahhütte bulunmadı. 

The second fund’s investment in Behavox has reportedly been in the works for some time as interest has piqued in compliance-monitoring technologies at financial institutions.

İkinci fonun Behavox’a yaptığı yatırımın, finansal kurumlardaki uyumluluk izleme teknolojilerine gösterdiği ilgiden dolayı bir süredir fonunda ajandasında olduğu bildirildi.

Bu, SoftBank’ın Vizyon Fonu 2 ile farklı bir yol izlediğini, belirli sektörlere hayati hizmetler sunan fonksiyonel işletmelere daha mütevazı yatırımları hedeflediğini, yüksek profilli ve potansiyel olarak aşırı değerli şirketlerden kaçındığını gösteren bir işaret.

Behavox, Kasım 2017’de Citi’den fon aldı ve müşterileri arasında Jeffries ve Marshall Wace’i ekledi.

Etiketler