Google Amazon’la Akıllı Ev Rekabetinde Dünyanın Dört Bir Yanından Yarım Milyar İnsanın Google Assistant Kullandığını Açıkladı

Google, her ay dünyanın dört bir yanındaki 500 milyon kişinin, akıllı telefonlardan ev hoparlörlerine kadar her şeyde bulunabilen ve sesle etkinleştirilen dijital yardımcısı Google Assistant’ı kullandığını söylüyor.

Duyuru, Amazon’un Alexa sesle aktive edilen asistanının son yıllarda giderek artan bir popülariteye sahip olduğu, yılın en büyük teknoloji konferanslarından biri olan Consumer Electronics Show’un hemen öncesinde geldi.

Arama devi, Assistant’ın nasıl veya hangi cihazlarda kullanıldığını tam olarak belirtmedi. Ancak yarım milyarlık istatistiğin akıllı telefonlar, TV’ler, arabalar, akıllı ekranlar ve diğer cihazlar arasında kullanım anlamına geldiğini söyledi.

Google genellikle Google Assistant’ı kullanan kişi sayısı hakkında veri paylaşmıyor. Ancak geçen yıl CES’te Google Assistant’ın 1 milyar cihazda bulunabileceğini söyledi. O zamanlar Google, Google Assistant’ın küresel aktif kullanıcılarının her yıl dört katına çıktığını, ancak kaç kişinin kullandığına dair kesin rakamlar yayınlamadıklarını söyledi.

Bununla birlikte Google, Amazon’a göre geniş küresel kullanımına katkıda bulunan önemli bir avantaja sahip: Akıllı telefonlardaki varlığı. Amazon da Alexa akıllı telefon uygulaması sunuyor. Ancak Google Assistant, kendi akıllı telefonu Pixel de dahil olmak üzere birçok Android akıllı telefonlarda yerleşik; ana sayfa düğmesine basılı tutularak doğrudan erişilebiliyor. Ayrıca iPhone’da bir uygulama aracılığıyla da kullanılabiliyor.

Google Assistant, internet devi için özellikle önemli, çünkü telefonlardan dizüstü bilgisayarlara ve akıllı ev aletlerine kadar tüm formlardaki cihazlar arasında tek tip bir etkileşim yöntemi sağlıyor. Ayrıca, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’nin geçmişteki basın etkinliklerinde söylediği gibi, Google’ın arama motorunun ötesine geçme stratejisine de uyuyor.

Mayıs ayında firmanın geliştirici konferansında sahne alan Pichai, “Cevap bulmanıza yardımcı olan bir şirketten işleri halletmenize yardımcı olan bir şirkete dönüşüyoruz.” dedi.

Google Assistant’ın şu anda aylık yarım milyar kullanıcısı olduğu haberine ek olarak, Google da birkaç yeni özellik duyurdu. Bu tür özellikler arasında, Assistant ile uyumlu üçüncü parti ürünlerinin Google hesabınıza bağlanmasını kolaylaştıran akıllı telefon bildirimleri, Google’ın sesle etkinleştirilen yardımcısı aracılığıyla akıllı ev cihazları için eylemler planlayabilme özelliği ve aile üyeleri için akıllı ekranınızda akıllı yapışkan notlar özelliği bulunuyor.

Şirket ayrıca Google Assistant’ın Belkin, Acer, Lenovo, LG ve diğer şirketlerin hoparlör, kulaklıklar ve akıllı ekranlar gibi bir dizi yeni cihazına da geleceğini duyurdu.

Etiketler