Tesla, Şanghay Fabrikası İçin Çin Bankalarından 1,29 Milyar Dolarlık Kredi Aldı

Tesla Inc, geçtiğimiz günlerde Çinli finans kuruluşlarıyla 9 milyar yuana kadar (1,29 milyar dolar) vadeli kredi imkanı için anlaşmalar imzaladı.

Elektrikli otomobil üreticisi, aynı zamanda 2,25 milyar yuana kadar teminatsız yenilenebilir kredi imkanı için anlaşmalar imzaladığını ve her iki kredinin de Şanghay otomobil fabrikası için kullanılacağını söyledi.

Bu arada fabrikanın bir yıldan az rekor bir sürede tamamlandığını ve ilk araç teslimatların dün yapıldığını belirmekte fayda var.

Resmi dokümanlara göre; kredi veren kuruluşlar arasında Çin İnşaat Bankası, Çin Tarım Bankası, Şanghay Pudong Kalkınma Bankası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası bulunuyor.

Şanghay fabrikasındaki inşaat ve üretimin yanı sıra; kredi 4 Mart’ta geri ödemesi bulunan 3,5 milyar yuanlık borç için de kullanılabilir.

Tesla’nın ABD dışındaki ilk otomobil üretim bölgesi olan bu fabrika, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki satışlarını artırma ve ABD yapımı otomobillere uygulanan daha yüksek ithalat vergilerinden kurtulma hedeflerinin temeli olacak.

Etiketler