Apple ve Spotify’daki Podcast’ler ABD’deki Echo’lara Geldi

Amazon Alexa artık Apple’ın podcast’lerini çalabiliyor ve Amazon’un Echo cihazlarını AirPlay kullanmadan Apple Podcasts servisini destekleyen ilk üçüncü taraf cihaz haline getiriyor. Önceden, bu destek seviyesi Apple’ın HomePod’ıyla sınırlıydı. Amazon’a göre bu işbirliği, Apple’ın 800.000’den fazla podcast’e sahip kütüphanesini Alexa’ya getiriyor. Ayrıca, müşterilerin Apple Podcasts’i “tercih edilen podcast hizmeti” olarak ayarlamalarını sağlıyor.

Bu hareket, Amazon’un Fire TV platformunda Apple TV uygulamasının ve Echo cihazları ile Fire TV’de Apple Music’in piyasaya sürülmesinin ardından, iki rakip arasındaki bir dizi ortaklığın en sonuncusu. Amazon da karşılık olarak; Apple TV, iPad, iPhone, Apple Watch ve daha fazlasını içerecek şekilde Apple envanter çeşitliliğini artırıyor.

Apple Podcasts üzerinden yayın yapmak isteyen Apple kullanıcılarının öncelikle Alexa uygulamalarına Apple Kimliklerini bağlamaları gerekiyor. Müşteriler Alexa’dan dinlemek istedikleri podcast’leri çalmasını veya devam ettirmesini isteyebiliyor. “Sonraki” veya “hızlı ileri” gibi diğer komutlar da işe yarıyor. Cihazlar arasında geçişler yaparken, dinlediğiniz bölümdeki ilerlemeniz de senkronize oluyor, bu da Alexa’da dinlemeye başlayabileceğiniz ve ardından iPhone’unuzda bıraktığınız yerden devam edebileceğiniz anlamına geliyor.

Alexa uygulamasının ayarlarından Apple Podcasts varsayılan oynatıcı olarak da belirlenebiliyor; bu Alexa’dan bir kaynak belirtmeden bir podcast istenildiği zaman, Apple Podcasts hizmetinden yayınlayacağı anlamına geliyor.

Spotify da ABD’deki Alexa’da podcast yayınına olan desteğini açıkladı.

Tabii ki Spotify Premium kullanıcıları, daha önce de Echo’da yayın yapmak için Spotify Connect’i kullanabiliyorlardı.

Fakat şimdi; Spotify hem ücretsiz hem de Premium ABD müşterilerinin Alexa’dan podcast’leri dinleyebileceklerini ve Spotify’ı varsayılan oynatıcı olarak belirleyebileceklerini söylüyor.

Alexa’nın Spotify podcast’lerine verdiği destek aslında Eylül’de, (diğer haberlerin yanı sıra) Amazon’un Seattle’daki yıllık Alexa etkinliğinde duyuruldu.

Amazon, o sırada Spotify’ın ABD’deki podcast kütüphanesine destek verdiğini, bunun da “yüz binlerce” podcast’i Alexa cihazlarına getireceğini söyledi. Bu aynı zamanda Spotify’ın sayısız ayrıcalıklı podcast’lerini de içeriyor – Echo kullanıcılarına Spotify’ı varsayılan olarak ayarlamaları için bir neden daha.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Spotify ücretsiz servislerinin de Alexa cihazlarında yayın yapacağını bildirdi.

Etiketler