Norveçli Telenor, 5G İçin Huawei’yi Terk Ederek Ericsson’u Seçti

Telenor, Huawei ile olan 10 yıllık 4G ortaklığı sonrası Norveç’teki beşinci nesil (5G) telekomünikasyon ağının kilit teknoloji sağlayıcısı olarak İsveç’li Ericsson’u seçti.

Yüksek teknoloji casusluğundan korkan ve Çin’le ticaret yüzünden savaşan ABD, Norveç gibi NATO müttefiklerini Huawei’yi karlı 5G anlaşmaları dışında bırakmaya zorladı. Ayrıca Norveç güvenlik hizmetleri de firmaya karşı uyarıldı.

Telenor İcra Kurulu Başkanı Sigve Brekke, Ericsson’un 5G radyo erişim ağını (RAN) kuracağını açıklarken attığı tweet’te “5G dönemi burada. Gelecek on yılda toplumumuzu en çok değiştirecek olan teknoloji bu olacak.”dedi.

Telenor’un “kapsamlı” bir güvenlik değerlendirmesi yaptığını ve bunun yanı sıra teknik kalite, inovasyon ve ağın modernizasyonu gibi faktörleri göz önüne aldığını söyledi.

“Kapsamlı ve bütünsel değerlendirmeye dayanarak, Norveç’teki bu önemli teknoloji değişimi için yeni bir ortaklık kurmaya karar verdik” dedi.

Ericsson sözcüsü, şirketin Telenor’un ortağı olarak seçilmekten çok gurur duyduğunu söyledi ancak daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Devlet kontrolündeki Telenor, Norveç’in en büyük telekom sağlayıcısı. İskandinav bölgesinin yanı sıra beş Asya ülkesinde de faaliyet gösteren şirket, 183 milyon müşteriye hizmet veriyor.

Telenor Norveç başkanı Petter-Boerre Furberg Reuters’e verdiği demece göre; Norveç’te Huawei ağ bileşenlerinin kullanımı 4-5 yıl süren bir modernleşme sürecinde sona erecek.

Huawei ise 5G ağlarının casus araç olarak kullanılabileceğini iddialarını reddetti. Çin, Washington’u temelde ticaretle ilgili bir çatışmayı daha da siyasallaştırmak için güvenlik argümanlarını kullanmakla suçladı.

Geçtiğimiz günlerde Telefonica Deutschland da, 5G şebekesini kurmak için Huawei’yi ve Finlandiya’dan Nokia’yı seçti. Almanya, ekipman tedarikçileri ile ilgili güvenlik kurallarını henüz tamamlamamış olmasına rağmen işleri devam ettirmek istiyor.

Mesele aynı zamanda, Nobel Barış Ödülü’nü Çinli bir muhalifin alması üzerine 2016’ya kadar altı yıl dondurulduktan sonra yeniden kurulan Çin-Norveç diplomatik ilişkileri için de hassas bir konu.

Norveç’in PST güvenlik polisi, yalnızca Norveç’in yakın güvenlik işbirliğine sahip olduğu ülkelerin 5G teknolojisini sağlamalarına izin verilmesi gerektiğini belirtti. Norveç, komşuları İsveç ve Finlandiya ile böyle bir işbirliğine sahip, ancak Çin ile değil.

İki küçük firma da, Ice ve Telia, sırasıyla Norveç 5G şebekeleri için Nokia ve Ericsson’u seçti.

Etiketler