ByteDance’in Bir İştiraki Çin Devlet Medya Firması ile Bir Girişim Başlattı

Resmi kayıt belgelerine göre, video paylaşım platformu TikTok’un sahibi olan ByteDance’in bir birimi, bir Çinli devlet medya grubu ile ortak girişim kurdu.

ByteDance sözcüsü anlaşma hakkında “Bu ortak girişim, kısa videoların dijital hakları konusunda bir işbirliğine odaklanacak.” dedi.

Çin’in en hızlı büyüyen startuplarından biri olan ByteDance, önde gelen haber kaynağı platformu Jinri Toutiao’yu beslemek için devlet medya kuruluşlarıyla bir dizi ortaklık kurdu.

Ulusal Kurumsal Kredi Bilgi Tanıtım Sisteminden gelen belgelere göre, anlaşma uyarınca ByteDance’ın %100 bağlı ortaklığı olan Beijing Liangzi Yuedong Technology Co Ltd, yeni şirket Pengpai Audiovisual Technology (Jinan) Co Ltd’nin %49’una sahip olacak; Shanghai Dongfang Newspaper Co Ltd ise kalan %51’lik hisse dilimini elinde bulunduracak.

Belgelere göre, Shandong merkezli Pengpai Audiovisual 10 Aralık’ta 10 milyon yuan sermaye ile kuruldu. Pengpai, Shanghai Dongfang tarafından yayınlanan çevrimiçi bir gazete olan ThePaper.cn’nin Çince adı.

ByteDance’in TikTok platformu; ABD’li gençler, Ariana Grande ve Katy Perry gibi yıldızlar arasında popüler hale geldi, ancak şirketin Çin’deki yetkililerle bağları, ele aldığı kişisel verilerin güvenliği ile ilgili olarak ABD’nin ulusal güvenlik panelinin soruşturmasıyla son haftalarda karşı karşıya kaldı.

Etiketler