Dünyanın En Büyük Dördüncü Ekonomisi Nakitsiz Oluyor

Dünya nakitsiz ödeme yolunda ilerliyor ve Asya; bölge genelinde Alibaba, Tencent ve Grab gibi şirketler ve hızlı büyüyen mobil ödeme kullanım oranları ile liderliği elinde tutuyor. Çin’de 600 milyondan fazla insan mobil ödeme kullanmakta ve Güneydoğu Asya’daki kullanıcılar hızla Çin’e yetişiyor.

Bangkok Payment Solutions şirketinin teknoloji sorumlusu Wye-Shun Fong, geçtiğimiz günlerde Bangkok’taki Infinity Ventures Summit Zirvesi’nde “(Tayland) hala çok nakit ağırlıklı (ancak) dünya değişiyor; e-cüzdanlar, temassız ödemeler, bunların hepsi çok büyüyor.” dedi.

Sequoia Capital tarafından desteklenen bir e-ödeme çözüm şirketi olan Ksher’in kurucusu ve yöneticisi Bryan Zhou, 600 milyondan fazla nüfusu olan Güneydoğu Asya’nın, Ksher’ın çalışacağı “kesinlikle” en ilginç pazar olduğunu söyledi.

Güneydoğu Asya’nın 11 ülkesi toplam olarak dünyanın dördüncü en büyük ekonomisini oluşturuyor ve bölgede hızlı bir büyüme oranıyla çok sayıda mobil ve internet kullanıcısı bulunuyor.

Zhou, “(Güneydoğu Asya) yüksek büyümeyi desteklemek için düşük maliyetlere ve iyi bir kullanıcı deneyimine ihtiyaç duyuyor” dedi.

Zhou’ya göre, hem Güneydoğu Asya turizmi hem de ailelerine para gönderen bölgedeki yüksek sayıda göçmen çalışanların varlığı sınır ötesi ödemeleri doğal bir çözüm haline getirdi. Bunun yanı sıra 11 ülkenin bu konudaki yasal düzenlemelerin farklı olduğunu da ekledi.

“Bu alanda başarılı olmak için en önemli şey yerelleştirme” dedi.

Ksher, süper uygulama Grab’ın – 14 milyar dolarlık değeriyle bölgedeki en büyük unicorn şirket – kullanıcılarının Çin’deki cüzdan işlevini kullanmalarına izin verecek bir proje üzerinde çalışmak üzere Güneydoğu Asya odaklı bir finansal hizmetler ağı olan LightNet ile ortaklık kurdu. LightNet, Fortune’un sahibi Chatchaval Jiaravanon tarafından da desteklenmekte.

Zhou, Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerine yönelen Çin’in devasa büyük turizm pazarından yararlanmak için Tencent’in WeChat Pay’i ve Alibaba’nın Alipay’i ile çalışmaya başladı. Şimdi, Bangkok’un birçok yerinde restoranlar ve mağazalar WeChat Pay ve Alipay’i kabul ediyor.

Zhou, “Birkaç yıl önce, o zamanlar dünyada çok az sayıda (elektronik) cüzdan vardı, ancak artık dünyada birçok, özellikle de bu bölgede belki de 100’den fazla, cüzdan oyuncusu olduğunu görüyoruz.” dedi. Ksher; Tayland, Malezya, Singapur ve Endonezya’da 9 cüzdan servisini entegre etti ve gelecek yılın sonuna kadar bu sayı 50’nin üzerine çıkacak.

Etiketler