Pixpay: Gençler İçin Cep Harçlığına Odaklanan Rekabetçi Bir Banka

Çocuklarınıza nakit para olarak verdiğiniz cep harçlığını değiştirmek isteyen Fransız bir girişim olan Pixpay ile tanışın. 10 yaşından büyük herkes Pixpay hesabı açabilir, banka kartı alabilir ve cep harçlığını yönetebilir.

Rekabetçi bankalar (challenger banks) yeni bir şey değil, ancak çoğunlukla yetişkinleri hedef alıyorlar. Bir N26 veya Revolut hesabı oluşturmak istiyorsanız, en az 18 yaşında olmanız gerekir. Ebeveyn izniyle en az 14 yaşındaysanız bir Lydia hesabı oluşturabilirsiniz.

Kard gibi Pixpay, bu boşluğu doldurmak ve gençlere modern ödeme yöntemleri sunmak istiyor; böylece nakit paradan kurtulabiliyorsunuz.

Ebeveynlerin ve çocukların, hizmeti kullanabilmesi için Pixpay uygulamasını indirmesi gerekiyor. Bir hesap oluşturduktan birkaç gün sonra çocuğunuza bir Mastercard gönderiliyor. Pixpay rekabetçi bir bankadan bekleyeceğiniz özellikler sunuyor – PIN kodunu özelleştirebilir, kilitleyebilir ve kilidini açabilir; her işlemle ilgili bir bildirim alabilir; limitler, ATM’den para çekme, çevrimiçi ödemeler ve yurtdışı ödemeler gibi bazı özellikleri kısıtlayabiliyorsunuz. Pixpay ayrıca çevrimiçi ödemeler için sanal kartlar oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

Bazı harcama analizlerine ek olarak, kullanıcılar aylarca tasarruf gerektiren pahalı bir şey satın almak için projeler oluşturabilir ve para biriktirebiliyorlar. Ebeveynler, çocuklara nasıl para kazanacaklarını öğretmek için kasa hesabındaki faiz oranını da tanımlayabiliyorlar. Gelecekte, Pixpay, örneğin bir bebek bakıcılığı işinden sonra gençlerin uygulama üzerinden para kazanmasına izin vermek istiyor.

Ebeveynlere gelince, Pixpay uygulamasından anında para gönderebiliyorlar. Pixpay hesabınıza en sevdiğiniz banka kartınızla para yatırabilir ve düzenli olarak (örneğin haftada 4 euro) veya bir kereye mahsus olmak üzere (film bileti ve yemek için 15 euro olacak şekilde) para gönderebiliyorsunuz.

Pixpay kullanan birden fazla çocuğunuz varsa, uygulama ebeveynlere birden fazla hesap için genel bir bakış sunuyor. Daha sonra startup, ayrı ebeveynler için birden fazla ebeveynin çocuklarının hesabını yönetmesine izin vermek istiyor.

Startup, Global Founders Capital’den 3.4 milyon dolar (3.1 milyon euro) topladı. Şirket, bir API kullanarak kart ve e-cüzdan hesabı oluşturmanıza olanak tanıyan bir hizmet-olarak-banka platformu (banking-as-a-service platform) olan Treezor ile ortaklığa da sahip.

Etiketler