Yapay Zeka Asistanları İçin Cinsiyetsiz Bir Ses

Gönüllü bir uzmanlar ekibi, sistemik cinsiyet önyargılarını azaltmaya yardımcı olmak ve kapsayıcılığı arttırmak için Q isimli bir ses geliştirdi. Yapay zeka destekli kişisel asistanlarda kullanılmak üzere seçilen seslerin çoğu kadın. Araştırmacılar, bunun kadınların asistanlık rollerinde çalıştığını varsayan yerleşik önyargının kanıtı olduğuna işaret ediyor. Öte yandan, erkek sesleri sürüş talimatı verme ve askeri robotlar gibi otoriteyi üstlenen rollerde daha sık kullanılıyor.

İkili olmayan bir dünyayı daha iyi yansıtmak için, Proje Q ekibi çok çeşitli sesleri inceledi. Bir karma oluşturmayı düşündükten sonra, ses mühendisi tek bir sesle çalışmayı tercih etti. Q’nun kaydı, ses araştırmacıları tarafından tanımlanan bir aralıkta, 145 ila 175 Hertz arasında bulunuyor. Ardından 4.500’den fazla kişi seçenekleri dinledi ve en cinsiyetsiz (gender-neutral) olanı seçti.

Q Projesi; Copenhagen Pride, Virtue, Equal AI, Koalition Interactive and thirtysoundsgood arasında ortak bir çalışma. Araştırmacılar, dilbilimciler, ses tasarımcıları ve teknoloji liderlerinden oluşan ekip; Q’yu açık kaynaklı bir yapay zeka sistemi olarak kullanılabilir hale getirdi ve tanınmış teknoloji şirketlerinin akıllı asistanlarında bu sesi kullanmaları için ilgi göstermelerini bekliyorlar.

Etiketler