Tesla’nın Hamlesi Başka Şirketleri Almanya’ya Çekecek

Bir eyalet başkanı Die Welt gazetesine verdiği demeçte; Tesla’nın Kasım ayı başında Avrupa’daki ilk fabrikasını Berlin yakınlarına kuracağını açıklamasıyla elektrikli mobilite ve enerji saklama sektörlerinden şirketleri Almanya’ya çekeceğini söyledi.

Berlin’i çevreleyen Doğu Almanya Eyaleti Brandenburg’un eyalet başkanı Dietmar Woidke “Zaten çalışmalar başladı. Duyduğuma göre topluluklarla ve bölgesel iş geliştirme programlarıyla ilgili başka araştırmalar da var. Tesla, diğer şirketlerin de takip etmesine neden olacak.” dedi.

Brandenburg’un diğer şirketlerle görüşmelerde bulunduğunu belirtti ama gizlilik anlaşmaları nedeniyle kimliklerini açıklamayı reddetti. Woidke, “Bunu Noel’den önce ilan etmeyi umuyorum.” dedi.

Tesla’nın bu hamlesi, son yıllarda BMW’nin ve Daimler’in yeni fabrikalarını Macaristan’da kurmayı seçmesi ve Volkswagen’ın 2015 yılında ABD dizel emisyon testlerini aldattığını kabul etmesi ile otomobil endüstrisinin sert bir darbe almasından sonra Almanya için büyük ve kuvvetli bir destek oldu.

Etiketler