Amazon, Pentagon’un Microsoft ile Yaptığı 10 Milyar Dolarlık Bulut Sözleşmesine İtiraz Etti

Amazon.com Inc. ABD Savunma Bakanlığı’nın geçen ay ihale rakibi Microsoft ile yaptığı 10 milyar dolar değerindeki bulut bilişim işlem sözleşmesi yapma kararına federal mahkemede dava açtı.

Milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan çevrimiçi perakende devinin bir parçası olan Amazon Web Services’in bir sözcüsüne göre, şikayet ve keşif için tamamlayıcı önerge ABD Federal Mahkemesince tamamlandı ve mühürlendi.

Amazon, şikayetinin temel nedenini açıklamadı.

Amazon’un koruma kararı almak istediği bir mahkeme belgesinde söylediğine göre, başvuru “her iki tarafın da ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilecek özel bilgiler, ticari sırlar ve gizli finansal bilgiler” içeriyor.

Amazon “Bu ihale itirazındaki rapor büyük olasılıkla benzer hassas bilgiler içerecek.” dedi.

Amazon’un Microsoft’a karşı çıkma planlarını açıkladıktan sonra, geçtiğimiz hafta ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon’un sözleşmeyi Microsoft’a verme kararları için önyargı iddialarını reddetti.

Microsoft, e-postayla gönderilen bir bildiride “İnanıyoruz ki; onlar (DoD) tarafından ayrıntılı, eksiksiz ve adil bir süreç yürütülerek savaşçıların ihtiyaçlarının en iyi şekilde Microsoft tarafından karşılanacağını belirlenlemiştir, gerçekler bunu gösterecektir.” dedi.

Amazon, yazılım geliştiricisi Microsoft’un sürpriz kazanan olarak ortaya çıkmasından önce, Pentagon’da daha geniş bir dijital modernizasyon projesinin bir parçası olan Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı Bulutu (JEDI) sözleşmesi için favori olarak kabul ediliyordu.

Amazon daha önce siyasetin adil bir teklif verme sürecini etkilediğini söylemişti. Amazon’un CEO’su ve Washington Post’un sahibi olan Bezos, ABD Başkanı Donald Trump’ın açık bir eleştirmeni konumunda.

Etiketler