ABD Ordusu Öğrencilerine TikTok’u Üniformalı Olarak Kullanmamalarını Söyledi

Bir ordu sözcüsünün Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, geçen hafta ABD Ordusu öğrencilerinin, TikTok uygulamasının kullanıcı verilerini kullanması konusundaki endişeler nedeniyle, bu uygulamayı üniformalarıyla orduyu temsil ederken kullanmamaları talep edildi.

Bu yönerge, ABD Senatosu’ndaki üst düzey Demokrat Chuck Schumer’in ABD Ordusu’nu Amerikan gençlerini orduya alırken popüler video uygulamasının kullanımının potansiyel risklerini incelemeye çağırmasından sonra geldi.

Perşembe günü, Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, Ordu’nun teknoloji devi Beijing ByteDance Technology Co.’ya ait olan uygulamanın güvenlik değerlendirmesini yaptığını söyledi.

Yönergeyi veren ABD Ordusu Askeri Öğrenci Komutanlığı, Rezerv Görevlileri Eğitim Şirketi (Reserve Officers Training Corp. – ROTC) ve Junior ROTC’yi, üniversite ve lise öğrencilerini orduya yetiştirmek için denetliyor. Bir ordu sözcüsü, askeri harp komutasından gelen kılavuzun “ihtiyatı elden bırakmamak” için yayınlandığını söyledi.

Öğrenciler hala uygulamayı kendi kişisel kullanımları için kullanabiliyor olsalar da; kılavuz TikTok’un orduya alımlarda, üniformalıyken veya resmi görevlerini yerine getirirken kullanılmasını yasaklıyor. Yönerge ilk önce askeri odaklı çevrimiçi yayın yapan Task & Purpose tarafından yayınlandı.

Reuters’ın “#rotc” ve “#jrotc” hashtag araştırmaları sonucunda, ABD ordusu üniformaları giymiş olan genç erkek ve kadınların dudak senkronizasyonu yaptıkları, dans ettikleri ve egzersiz yaptıkları çok sayıda TikTok videosu bulundu.

TikTok yorum taleplerine henüz cevap vermedi.

Şirket daha önce Pekin’den bağımsız olduklarını ve hiçbir ABD kullanıcısının verisinin saklanmadığını söylemişti, ancak uygulamayı kullanan ABD vatandaşlarının kişisel verilerinin güvenliği ve platformdaki içeriğin Pekin sansürüne tabi olup olmadığına ilişkin kongre kaygılarını dindirmek konusunda başarılı olamadı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), ByteDance’in ABD sosyal medya uygulaması Musical.ly’yi 1 milyar dolar karşılığı satın almasına ilişkin bir ulusal güvenlik incelemesi başlattı.

Bir ordu sözcüsü, ordunun TikTok’un kullanımıyla ilgili özel bir rehberlik çalışması yapmadığını, ancak mevcut ve yeni geliştirilen tüm sosyal medya platformlarının kullanımı için geçerli olan resmi bir sosyal medya kılavuzunun olduğunu söyledi.

“Ayrıca askerlere kişisel bilgilerini ve verilerini paylaşırken herhangi bir sosyal medya platformunun kullanımındaki riskler konusunda uyanık olmalarını sürekli olarak hatırlatıyoruz.” diye ekledi.

Etiketler