Tesla, Çin’de Üretime Başlamak İçin Onay Aldı

Çin sanayi bakanlığı, elektrikli araç üreticisine ülkede üretime başlaması için gereken bir sertifikayı verdiği için Tesla Inc, onaylı otomotiv üreticilerinden oluşan bir devlet listesine eklendi.

Bu liste Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Şangay merkezli danışmanlık şirketi Automotive Foresight’ın başkanı Yale Zhang, Çin’deki üretim için Tesla’ya yeşil ışığın tamamen verilmiş olduğunu söyledi ve Tesla’nın her an üretime başlayabileceğini belirtti. Tesla’nın Doğu Çin şehri Şangay’da kurduğu 2 milyar dolarlık fabrika, kendisinin yurtdışındaki ilk otomobil üretim tesisi.

Reuters bu ayın başlarında, Tesla’nın bu ay Çin fabrikasında üretime başlamayı planladığını bildirdi. Siparişler, işgücü ve tedarikçiler arasındaki belirsizlikler nedeniyle Tesla’nın yıl sonu üretim hedeflerini ne zaman karşılayacağı belli değil.

Tesla, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki satışları artırmaya ve ABD otomobillerine uygulanan yüksek ithalat tarifelerinden kaçınmaya çalıştığından dolayı bu yılın sonuna kadar Şangay fabrikasında haftada en az 1.000 Model 3s üretmeyi planlıyor.

Çin’in ilk tamamen yabancı sermayeli (foreign-owned) otomobil fabrikası olan fabrika, aynı zamanda Pekin’in (Beijing) otomobil pazarını açma yönündeki geniş çaplı değişimini de yansıtıyor.

Şangay yetkilileri, yapım aşamasını hızlandırmak için Tesla’ya yardım teklifinde bulundular ve Çin, Tesla modellerini % 10 otomobil alım vergisinden 30 Ağustos tarihinde hariç tuttu. 

Etiketler