Apple CEO’su Cook, Hong Kong’da Kullanılan Polis İzleme Uygulamasının Kaldırılmasını Savundu

Reuters tarafından görülmüş ve Apple tarafından onaylanmış, çalışanlara gönderilen bir mektubun kopyasına göre, Apple’ın CEO’su Tim Cook, iPhone üreticisinin Hong Kong’daki protestocular tarafından kullanılan bir polis izleme uygulamasının uygulama mağazasından kaldırılması kararını savundu.

Dahili bir Apple websitesindeki mesajda Cook, kitle kaynaklı (crowdsourced) polis kontrol noktalarının yerleri ve sıcak protesto noktaları dahil olmak üzere uygulamadaki bilgilerin kendi başına iyi olduğunu belirtti.

Cook, “Teknolojinin iyi ya da kötü şeyler için kullanılabileceği bir sır değil. Bu durum da farklı değil.” diye yazdı.

Cook, Apple’ın kararının, uygulamanın şiddete amaçlı memurları hedeflemek ve polis bulunmadığı zaman bireyleri ve mülkleri mağdur etmek için kötüye kullanıldığına dair hem Hong Kong polisi hem de Hong Kong’daki Apple kullanıcılarından edinilen “güvenilir bilgiler”e dayandığını yazdı.

Cook, bu kullanım nedeniyle uygulamanın Hong Kong yasalarını ihlal ettiğini söyledi. “Benzer şekilde, yaygın bir şekilde kötüye kullanım, kişisel zarar haricindeki App Store kurallarımızı açıkça ihlal ediyor.” 

Apple’ın bu kararı vermesinden bir gün önce bir Çin devlet gazetesi, uygulamayı onayladığı için şirketi eleştiren bir yorum yazmıştı.

Cook, yazısında “Ulusal ve uluslararası tartışmalar hepimizden uzun yaşayacaklar ve önemli olsa da gerçeklere hükmetmiyorlar.” dedi. “Bu konuya ilişkin olarak onları detaylı şekilde inceledik ve bu kararın kullanıcılarımızı en iyi şekilde koruduğuna inanıyoruz.”

Etiketler