Google, İklim Değişikliğini İnkar Edenleri Finanse Ediyor

Google sıklıkla iklim değişikliği konusunda harekete geçme çağrısında bulunuyordu fakat Guardian, Google’ın iklim değişikliğini inkar eden ve iklim değişikliğini engelleme eylemine karşı lobi oluşturan kuruluşları aktif olarak finanse ettiğini belirtti. Bu habere göre Google, iklim değişikliği eylemine karşı lobi oluşturan bir düzineden fazla kuruluşa “azımsanamayacak” katkılarda bulunuyor.

Google’ın bağışta bulunduğu kuruluşlardan biri, Guardian’a göre “Trump yönetimini tarihi Paris Anlaşması’ndan vazgeçmeye ikna etmede aracı olmuş” muhafazakar bir politika grubu olan Competitive Enterprise Institute (CEI).

Google ayrıca yaklaşmakta olan State Policy Network (Devlet Politika Ağı) yıllık toplantısına sponsorluk yapıyor. State Policy Network, Heartland Enstitüsü dahil olmak üzere muhafazakar grupları destekleyen bir çatı kuruluş. Guardian’a göre, Heartland Enstitüsü, Nobel Barış Ödülü adayı aktivist Greta Thunberg’i “iklim sanrı histerisi” ile suçlayan bir anti-bilim grubu. State Policy Network, doğal ortamımızın daha iyi hale geldiğini, iklim krizi olmadığını ve kutup ayılarının iyi durumda olduğunu belirten bir iklim güvence web sitesi oluşturdu.

Guardian’ın haberlerine cevaben bir Google sözcüsü, şirketin iklim değişikliğini inkar eden gruplara yaptığı bağışların kuruluşların tüm gündemini onaylamak anlamına gelmediğini söyledi. Bu kişi, “İklim politikası konusunda aynı fikirde olmadan kuruluşlara katkıda bulunan tek şirket biz değiliz.” dedi.

Google, iklim değişikliğini reddeden gruplara bağışladığı toplam tutarı açıklamayacak gibi görünüyor. Ancak şirket, şirketten “en önemli katkıları” alan üçüncü partilerin, siyasi işbirlikçi grupların listesini içeren ABD Kamu Politikası şeffaflık sayfasını devam ettiriyor. Listeye kısaca bir göz atarak şirketin politik yelpazenin her iki tarafındaki gruplara “önemli” miktarlarda katkıda bulunduğunu görmek mümkün.

Etiketler