Çevre Dostu Uçak Tepsileri Kahve Telvesinden Yapılıyor

İngiltere merkezli PriestmanGoode tasarım stüdyosu, ticari uçuşlarda kullanılan tepsiler ve yiyecek kapları için çevre dostu bir alternatif yarattı.

Tasarımcılar, plastik yerine yiyecek atıklarını ve diğer biyoçözünür malzemeleri kullandılar. Örneğin, yeniden kullanılabilir tepsi, kahve telvesi ve kabukların bir karışımı. Yiyecekler için kullanılan tek kullanımlık kaplar ise buğday kepeğinden yapılıyor. PriestmanGoode, süt ve diğer soslar için yosundan kapsüller bile yarattı.

PriestmanGoode’un Strateji Direktörü Jo Rowan, tasarımın “işleri nasıl daha iyi hale getirebileceğimize bakmanın” bir yolunu sunduğunu söyledi. Bu, “kaynakları ve israfı en aza indirmenin” ve “tüketici davranışlarındaki değişimi teşvik etmenin” yollarını geliştirebilir.

Prototipler, seyahatten kaynaklanan israfı azaltmak üzere düzenlenen daha büyük bir kampanyanın parçası. Ayrıca PriestmanGoode’un tasarımları, Londra’daki Tasarım Müzesi’nde yer alan Get Onboard: Reduce. Reuse. Rethink sergisinin bir parçasını oluşturuyor.

Her yıl yolcu uçuşlarında tahmini olarak 5,7 milyon ton atık üretiliyor. AB’nin yakın tarihli bir raporuna göre, insanlar seyahatlerde ürettikleri atıkları azaltmak istiyor fakat genellikle böyle bir seçenekleri bulunmuyor. PriestmanGoode’un tasarımları, atık ürünlerin ve biyoçözünür materyallerin plastiğe alternatif olabileceğini kanıtlıyor.

Etiketler