Lime, LimePod Araç Kiralama Hizmetini Kapatıyor

Ulaşım startupı Lime, geçtiğimiz Kasım ayında Seattle’da başlattığı araç kiralama hizmeti LimePod’u kapatıyor. Lime, gelecek ay arabalarını Seattle sokaklarından çıkarmaya başlamayı planlıyor ve yıl sonuna kadar hizmeti tamamen durduracak.

Lime, geçtiğimiz yıldan itibaren bir deneme program yürüttü ve yıl sonunda bunu sonlandırmaya karar verdi. Lime sözcüsüne göre, program boyunca 18.000’den fazla kişi LimePod ile 200.000’den fazla yolculuk yaptı. Başlangıçta plan kısa mesafeler için araç kiralamayı keşfetmek ve nihayetinde araçlarını tamamen elektrikli bir filo ile değiştirmekti. Ancak Lime artık LimePod’u şehrin kalıcı bir parçası haline getirmeyi hedeflemiyor.

Lime, bir e-postada LimePod kullanıcılarına “Program harika bir öğrenme deneyimi olsa da, özümüzde biz bir elektrikli mobilite (electric mobility) şirketiyiz.” dedi. “Seattle gibi, sürdürülebilirlik, karbon salınımını azaltma ve şehirleri daha yaşanılabilir hale getirme konularına odaklanıyoruz ve bunların hepsi araba yolculuğunu azaltmayı gerektiriyor.”

Buna ek olarak Lime, LimePod’un elektrikli filosu için doğru ortağı bulamadığını ve bu nedenle deneme sürecinin sonunda programı sonlandırma kararını verdiğini belirtti.

Lime sözcüsü TechCrunch’a “Seattle halkı ile olan ortaklığımıza ve LimePod Pilot Programı’mızda işbirliği yapma fırsatına oldukça kıymet veriyoruz.” dedi. “Bu deneyim, şehrin ulaşımın geleceği ve vatandaşlar için sürdürülebilir seçeneklerin gerekliliği konusunda ileriye dönük pozisyonunun bir kanıtı. Bu amaca benzer bir şekilde bağlıyız ve denememiz sırasında edinilen bilgiler, gelecekte bu hizmeti tamamen elektrikli bir filo ile genişletmeye ve iyileştirmeye karar vermemiz durumunda gerekli çalışmaları destekleyecek.”

Bisiklet paylaşım şirketi olarak yola koyulan Lime, scooterlarını ve bisikletlerini ABD’de 100’den fazla şehirde ve 20’den fazla uluslararası şehirde faaliyete sundu.

Geçtiğimiz günlerde, Lime’ın mikromobilite araçlarıyla gerçekleştirdiği yolculuklar 100 milyona ulaştı. Görünen o ki Lime arabalara nazaran, geleceği paylaşılan bisiklet ve scooterlarda görüyor.

Bu yılın başlarında Lime, Bain Capital Ventures ve diğerlerinin öncülüğünde bir D Serisi turunda 310 milyon dolar topladı. Bu tur ise startupı 2.4 milyar dolarlık bir değere taşıdı.

Etiketler